30686
17:31 23.052025

Скільки коштує озеленення і які суми закарпатці витрачають на квіти

Економіка 1947

Весна добігає кінця і нарешті погода радує теплом. Краяни активно займаються благоустроєм подвір’їв, лоджій і балконів. Кожному хочеться створити довкола себе красу. У кого територія більша – висаджує декоративні дерева та іншу рослинність, у кого ж менша – обмежуються квітами. Зараз їх можна купити на всякий колір і гаманець.

«Карпатський об’єктив» вивчав, у скільки мешканцям області обходиться наведення краси і скільки вони готові віддати за квіти.

Які найбільш популярні

Найбільшим попитом у плані ландшафтного дизайну своїми руками користуються традиційно петунії, бегоній і сульфінії. Лідерами з вирощування цих рослин є Берегівщина – колишня Виноградівщина. Також тепличні квіткові господарства є на Хустщині (колишня Іршавшщина). Найбільше торгують на ринках області рослинністю саме мешканці цих районів.

«Більші петунії продаю по 15 гривень, за менші прошу по 10. Виростити їх насінин – чимала робота, – розповідає пан Іван. Він торгує квітами перед продуктовим ринком у Хусті. – Кожна квітка у окремому горщику чи стаканчику. А ще й весна в нас у цьому році не балувала теплом. Погодні перепади у багатьох згубили рослини. У мене теплиці, тож все уціліло. Але ж їх і обігрівати потрібно. Та й трудимося на землі із дружиною та дітьми практично цілий рік із ранку до ночі».

Квіти у нього дійсно дуже гарні. Є різних кольорів, смугасті із вкрапленнями білого та червоного.

«Дехто просить різнокольорові, комусь до душі сині, комусь – бордові. Беруть їх для перил та балконів. Хтось висаджує біля альтанки у кашпо. Я не дуже питаю, покупці самі розповідають. У середньому одна людина купує по 3-10 рослин».

Такі ж ціни у пані Марії із Хустщини на бегонії.

«Цукерка-бегонія в мене по 15 гривень. Квіти вже підрощені, дуже популярні в останні роки в нашому краї. Вони багаторічні. Правда, на зиму краще забирати горщики десь у приміщення. Можна у гараж, підвал, котельню. Мають гарний вигляд як у відкритому ґрунті – на клумбах, так і в горщиках. Маю й великі розкішні рослини – по 35.

Сульфінії вона продає по 20-25 гривень. Зовні вони схожі на петунії, але більш розлогі і кущові. Вони – просто ідеальні для прикрас альтанок, арок і терас.

«Якщо квіти добре поливати, ґрунт підживлювати, вибрати для них тепле сонячне місце, квітуватимуть до пізньої осені. Догляд нескладний, але він необхідний. Це – як людині їсти. Квіти теж живі і потребують дбайливого ставлення», – наголошує жінка.

А що висаджують на клумбах

Для клумб більше краяни купують чорнобривці, але не тільки…

«Чорнобривці продаю по 15 гривень. Їх часто купують, аби висадити перед багатоквартирними будинками, а також вдома перед вікном. Менші можу віддати по 10, – зізнається пані Валентина. – У неї дуже великий вибір рослин для озеленення. Усі квіти складено у ящики. – По 15 віддаю і лобелії. Вони дуже гарно розростаються у кашпо, утворюючи суцільну квітучу «шапку». Маю й гіпофіли. У них дуже гарне дрібне цвітіння. Вони в мене по 25-30».

Чи не найбільше привертають погляд декоративні різнокольорові ромашки. Між ними є жовті, білі, помаранчеві. Рожеві, навіть двоколірні – рожево-жовті і фіолетово-білі.

«Вони незамінні для квітників, – додає квітникарка. – Цвітуть довго, квіти великі, стебла не надто високі. Продаю їх по 30 гривень за штуку. Користуються не найбільшим попитом, але розходяться непогано. А от гербери у мене по 20-30. Вони зараз дуже модні. Та й радують око дійсно красивими бутонами.

Також продавчиня нахвалює гвоздики. Каже, що менші віддає по 20, за більші просить 35.

«Вербена в мене по 25-35 гривень, братки – по 25, жоржини – по 70. Загалом вибрати є з чого. Вважаю, що вартість, як для нинішніх умов невисока. Адже дорожчає все, у мене ж ціни ще минулорічні. Простір довкола нас має бути затишним і гарним, а рослини цього комфорту найбільше додають», – переконує вона.

Туї, плющ

Але не всі масово купують квіти. Декому до снаги більше саме зелені насадження.

«Плющ – просто ідеальна рослина. Легко приживається, швидко розростається, не потребує серйозного догляду. Дуже гарно обплітає арки, альтанки, будь-які ковані вироби. Продаю по 25 гривень, – ділиться думками пані Людмила з Хуста.

Продає вона й туї. Дерева невеликі, але жінка стверджує, що всі приживуться, бо мають добру кореневу систему.

«За звичайні туї прошу 100 гривень, за кулеподібні – 120. Це – багаторічні рослини, не однорічні петунії. До зимових свят на подвір’ї їх можна прикрашати, як ялинку. Моя внучка роками так робить. Крім того, завдяки «стрижці», деревам можна придавати будь-якої форми. Туї дуже популярні насадження. У кого є двір, вони просто незамінні, бо й гарні, і створюють тінь», – наголошує вона.

Що купувати

А які рослини є модними в цьому сезоні, які найбільш практичні в плані облаштування домашнього простору?

«Мода – поняття відносне. Треба брати таку зелень, яка може бути і гарною, і багаторічною. Квіти ж у тренді завжди, – каже «Карпатському об’єктиву» ландшафтна дизайнерка з Ужгорода Ельвіра Соболь. – Коли мова про практичні рослини для подвір’я, важливо врахувати освітленість, вологість, морозостійкість, стійкість до шкідників, а також догляд. Чомусь мало хто радить висаджувати кущі, а вони дуже практичні, універсальні. Наприклад, спірея цвіте з весни до осені, невибаглива, її можна підстригати, барбарис має яскраве листя, формує живоплоти, добре переносить обрізку, гортензія дуже гарна, з великими китицями квітів, любить півтінь, квітує до пізньої осені. Або ж сніжноягідник, що навіть взимку радує декоративними ягодами чи вічнозелений ялівець».

Також фахівчиня рекомендує не забувати і про декоративні дерева, скажімо, ті ж туї, кулясту акацію, сливу Піссарді або клен Глобозум. А от на клумбах радить висаджувати декоративні трави і багаторічні квіти.

«Дуже цікавою є лаванда. Вона має приємний аромат, стійка до спеки, приваблює бджіл. Хоста має різні відтінки листя, тіньолюбна, декоративна цілий сезон. Ехінацея ж – не тільки лікувальна, але й яскрава, посухостійка. Рудбекія довго цвіте, невибаглива. Флокси мають рясне цвітіння, приємний аромат. Якщо ж у вас газон, рокарій чи альпійська гірка, для схилів добре обирати сукуленти очисток, який є вічнозеленим, росте в тіні, квітне навесні, або ж тим’ян повзучий, що має гарний аромат, квітне, витримує наступання ногами.

Для балконів, перил, лоджій Ельвіра Соболь радить робити акцент на пеларгонії, лобелії, плющі, сульфінії та бакопі, які гарно звисають, або ж пишно квітнуть.

Проте якими рослинами оздоблювати свій особистий простір – кожному вирішувати індивідуально.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне