30693
15:38 25.052025

На Закарпатті кипить торгівля розсадою. Які ціни

Економіка 2442

Весна вже майже добігає кінця, а разом із нею період висаджування на городах та присадибних ділянках сільського господарських культур. У цьому році сезон «мотик» краяни відкрили значно пізніше, ніж торік через холодну погоду.

На жаль, весна була ще й посушливою, що зовсім не сприяло зростанню рослин. Тим не менше, колишні Іршавщина та Виноградівщина, а зараз Хустщина та Берегівщина, незважаючи ні на що, працювали на землі ще з зими… хто у теплицях, хто прямо у відкритому ґрунті. І зараз вони торгують розсадою. Везуть її продавати практично по всій області. Підключаються, щоправда, й інші, місцеві мешканці.

Тож які ціни на ринках? Що можна купити? Це і з’ясовував «Карпатський об’єктив».

Колись продавали 10 штук на 3 гривні, а тепер одна стеблинка дорожча

У Хусті на обох продуктових ринках, що розташовані один навпроти одного, а також на передринковій площі кипить торгівля. Продають багато чого, але найбільше покупців цікавиться саме роздаю. Багато хто рослини не висаджує, а купує на гуртівні у Виногрдові і просто перепродає. Дехто ж збуває крам, вирощений своїми руками.

Серед продавців найбільше літніх жінок, але є й чоловіки. Пан Василь має постійне місце. Зазвичай у нього в асортименті різні овочі та фрукти. Але цього разу – ще й розсада.

Має помідори різних сортів, капусту, навіть огірки.

«Розсада в мене уся по 4 гривні за штуку. Пагінці вже досить великі, здорові з міцними коренями, – каже він «Карпатському об’єктиву». – Купують її досить активно, бо раніше люди боялися садити, думали, що можуть бути ще заморозки. Тримаю її й сам уночі у приміщенні, але вже погоді умови стабілізувалися. Рослини просяться в землю!»

Розсада огірків у нього теж досить велика. Ще трохи і зацвіте.

«Огірки в мене по 10 гривень за штучку. Не куповані. Дружина сама вирощувала на підвіконні. Посіяла ще в березні», – додає чоловік.

До нього підходить молодиця і цікавиться вартістю.

«Я у квітні засадила город, усе померзло. Моркву пересіяла, петрушку також. Огірки мала свої. Виростила на балконі. Він у мене засклений. Але на початку травня, коли висадила у відкритий ґрунт, все зів’яло. Тепер мишу купувати», – нарікає краянка.

Жінка бере 10 пагінців і йде далі. Цікавитися вартістю інших культур.

Тим часом до продавці підходить інша покупчиня, років 70. Бідкається на малу пенсію.

«Виживати важко. Усе дороге. Колись розсаду продавали, наприклад, по 10 штук на 3 гривні. Тепер одна стеблинка більше коштує. Але що робити. Мушу купити хоч щось. Невідомо, яка зима на нас чекає. Ціни щороку стають все вищими, а ще й погода не радує. Суцільні неврожайні роки», – зазначає вона.

Пані Марія теж на ринку постійно. У асортименті  в неї різна городина, зазвичай, домашня. Каже, що вона з Велятина. Торгує, аби трохи підзаробити до мізерних пенсійних виплат, бо хворіє, а ліки дорогі.

«Маю ранню і пізню капусту, різний перець, брюссельську капусту, баклажани. За стебло прошу по 4 гривні. Хтось віддає і по 5. Якщо стеблинка слабка, як бонус… можу дати одну додаткову при умові, що людина бере 10 і більше штук. Якщо треба, можу пояснити, як правильно висаджувати, щоб швидше прижилися рослини, детально розповідаю, як поливати і доглядати. Купують помірно. Не настільки активно, як хотілося б. Проте не можу сказати, що й не беруть зовсім. Найбільше продала в одні руки 30 стебел», – запевняє продавчиня.

Як садити

Користуючись нагодою, просимо жінку поділитися секретами ефективного вирощування городніх культур.

«Садити треба в землю тільки тоді, коли вона прогріта. Раніше я вирощую у горщиках, на ніч заношу в хату, – зазначає вона. – Зараз уже сміливо можна висаджувати в городі. Ґрунт має бути пухким і добре зволоженим. У кожну ямку ставлю добрива. Готую спеціальну суміш із гною та компосту. Відстань між рослинами має бути 40-50 сантиметрів. Тобто, не дуже густо, аби мали де розростатися. Помідори треба підв’язувати до стовпчиків, щоб не поламалися стебла, коли з’являться плоди».

Також городниця додає, що щовечора поливає розсаду. Найкраще для цього використовувати теплу відстояну воду.

«Перші два тижні після висаджування треба поливати щодня. Потім можна 2-3 рази на тиждень. Рясно, під корінь, але не по листю. Краще з лійки, відра, не шлангом.  Звичайно ж, не треба запускати город. Регулярно грядки необхідно прополювати, аби не було бур’янів. Також двічі підкопую кожну стеблинку. Роблю це переважно після дощів, аби земля була м’якою, збагатилася і киснем, і вологою. Згодом, за необхідності треба ще й обробляти від шкідників, бо зараз їх багато. Препарати купую магазинні. Але раніше робила це ефективно і золою, і настоянкою часнику, і тютюну. Підживлюю вперше через 10 днів після висадки коров’ячим перегноєм. Хто не має, може купити щось інше. Потім кожні 2-3 тижні чергую органіку з мінеральними добривами. Для цвітіння і подоношення важливі калій і фосфор. Тому чим краще ви доглядаєте за рослинами, тим кращий матимете в результаті врожай», – каже пані Марія.

А чи вигідно купувати розсаду

Цікавимося цим у покупців.

Ірина Гойнош – пенсіонерка. Наголошує, що намагається максимум усього виростити вдома з насіння.

«У мене з кінця лютого усі підвіконня вдома у пластикових контейнернах, засаджених насінням. Дбайливо доглядаю за ними, а потім маю все своє. Ще й родичам роздаю. Для мене купувати дорого. Стараюся заощаджувати на всьому, на чому тільки можна», – запевняє вона.

А от Наталія Пилип на ринку купує все…

«Так, розсада дорогувата. Але все ж дешевше виростити з неї вдома і ту ж капустинку, і томати, і кольрабі, і перчик, ніж щоразу, коли готую їсти, бігти в магазин або на ринок за овочами. Розсаду сама не вирощую, бо не вмію та й не маю для цього часу. Мені більш практично висадити готову розсаду, ніж безуспішно намагатися висіяти її вдома самотужки. Колись пробувала, нічого не вийшло. Більше не експериментую», – стверджує жінка.

Як би там не було, а торгівля розсадою у нашому краї кипить і охочих її придбати справді достатньо.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне