В Україні розпочинається пенсійна реформа, яка має стати наймасштабнішою реформою за всю історію незалежної
В Україні розпочинається пенсійна реформа, яка, за висловом Прем’єр-міністра України має стати наймасштабнішою реформою за всю історію незалежної України. Нещодавно Володимир Гройсман презентував основні положення законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій».
7 червня у Верховній Раді України відбулися парламентські слухання щодо реформування пенсійної системи. В чому полягає суть пенсійної реформи і що чекає українців після того, як вона реально розпочнеться, наша розмова з Анастасією Пентек, начальником головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
– Анастасіє Юріївно, ви брали участь в парламентських слуханнях. Про що говорилося з трибуни Верховної Ради?
– Під час парламентських слухань всебічно обговорювались проблемні питання у сфері пенсійного забезпечення громадян, звучало багато конкретних і раціональних рекомендацій щодо проведення в Україні національної пенсійної політики.
Реформа пенсійної системи передбачає системну роботу, яка має змінити діючі донині механізми призначення пенсій, закласти нові фінансові й соціальні основи, що дозволило б протягом 10 років досягти бездефіцитності бюджету Пенсійного фонду і повернути довіру людей до держави. Хочу зазначити, що зміни стосуватимуться всіх – і тих, хто вже перебуває на пенсії, і тих, хто на неї вийде в майбутньому. Але більшою мірою пенсійна реформа все-таки орієнтована на майбутніх пенсіонерів, особливо – нинішнє молоде покоління.
– Що конкретно зміниться для пенсіонерів?
– Передусім йдеться про обов’язкове осучаснення пенсій, тобто їх перерахунок здійснюватиметься відповідно до зростання середньої заробітної плати, з якої сплачуються внески, та рівня інфляції. Причому осучаснення пенсій робитиметься щорічно в автоматичному, а не ручному, як досі, режимі. Це одна з головних складових пенсійної реформи.
Нагадаю, що останнє осучаснення пенсій здійснювалось у 2012 році, в той же час мінімальну зарплату підвищували 9 разів. І сьогодні дві третини пенсій навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму. Фактом є і те, що зараз розміри пенсій залежно від року призначення відрізняються більш ніж утричі.
Дуже болючим для пенсіонерів є зрівнялівка – коли людина з багаторічним стажем отримує не набагато більше, ніж той, хто має невеликий стаж. До прикладу, акушерка однієї із сільських амбулаторій Перечинщини віддала своїй нелегкій професії 60 років життя. Вийшла на пенсію в 78 років і отримує зараз 1698 гривень. Розрахунок розміру її пенсії робився із застосуванням показника середньої заробітної плати – 1197 гривень (це показник середньої заробітної плати, який береться для розрахунку пенсії після травня 2012 року).
З 1 жовтня 2017 року уряд пропонує перерахувати раніше призначені пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати 3764,40 гривні. За цим показником обчислюють пенсії, що призначають у 2017 році (середній розмір зарплати за 2014, 2015 та 2016 роки). Перерахунок пенсій, який пропонує здійснити уряд, ліквідує цей дисбаланс. І колишній акушерці, про яку йшлося вище, буде переглянуто розмір пенсії з урахуванням нового показника середньомісячної зарплати та стажу її роботи.
Уряд пропонує вже з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як передбачає бюджетний закон на 2017 рік, переглянути розмір мінімальної пенсії – вона зросте до 1373 гривень. За новою формулою буде перераховано, тобто підвищено, пенсії близько 5,6 мільйона українців (усього в країні 11,9 млн пенсіонерів. – Авт.). У нас, в Закарпатті, перерахунок стосуватиметься понад 120 тисяч із більш як 270 тисяч пенсіонерів. Частина після осучаснення отримуватиме удвічі більшу пенсію.
Надалі базовий показник зарплати для розрахунку виплати буде автоматично збільшуватись за ставкою, що становитиме щонайменше половину від темпів зростання середньої зарплати по Україні. Із 1 січня 2018 року мінімальна пенсія становитиме 40 відсотків від мінімальної зарплати.
Також із жовтня цього року уряд пропонує скасувати 15-відсотковий податок для пенсіонерів, які працюють. Вони отримуватимуть заробітну плату і пенсію в повному обсязі.
– Але ж це колосальні гроші. Де уряд візьме їх?
– Так, це величезні кошти. Тільки на підвищення пенсій з 1 жовтня необхідно додатково 11-12 мільярдів гривень. За підрахунками, Пенсійний фонд акумулює ці кошти, зокрема, і завдяки підвищенню мінімальної заробітної плати. Основне ж джерело наповнення Пенсійного фонду – легалізація заробітної плати. Сьогодні статистика вражає: із 26,3 мільйона українців працездатного віку зайняті лише 16,2 мільйона, а страхові внески на постійній основі сплачують лише 10,5 мільйона. За півтора мільйона сплачує держава. Не краща ситуація і у нас, в Закарпатті: сьогодні в області на одного працюючого припадає 1,4 пенсіонера. Причому це співвідношення в розрізі районів різниться: якщо, скажімо, на Ужгородщині на одного працюючого припадає 0,5 пенсіонера, то на Воловеччині – 2,3, на Тячівщині – 2,1 пенсіонера. Погодьтеся, це критичне навантаження на Пенсійний фонд і загалом на економіку держави.
– Як вираховуватиметься трудовий стаж?
– Тут змін не буде. Під час нарахування пенсій трудовий стаж складатиметься з двох частин: стаж за даними трудових книжок – до 1 липня 2000 року та за системою персоніфікованого обліку загальнообов’язкового пенсійного страхування – після 2000-го. І перший, і другий матимуть абсолютно ідентичне значення для процесу нарахування пенсій.
– Нас лякали черговим підвищенням пенсійного віку. Чи можемо вже бути спокійними, що цього не буде?
– Наразі уряд задекларував пенсійну реформу без підвищення пенсійного віку. Але треба зазначити, що пенсійна реформа передбачає нові вимоги до тривалості страхового стажу. З 1 січня 2018 року пенсію за віком у 60 років призначатимуть за наявності 25 років страхового стажу. Кожні 12 місяців розмір страхового стажу збільшуватиметься на один рік. І вже у 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років трудового стажу.
Разом з тим, якщо особі не вистачає необхідного стажу, вона зможе допрацювати необхідну кількість років або придбати належну тривалість страхового стажу. Починаючи з 1 січня 2019 року, особам, в яких трудовий стаж становитиме 15 років, пенсію за віком призначатимуть у 65 років.
Особи, страховий (загальний) стаж яких буде менше 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.
Разом з тим, пропонується ціла система стимулювання пізнішого виходу на пенсію. Пропонується залишити чинну систему доплати за більш пізній вихід на пенсію: за кожен додатковий місяць страхового стажу доплачувати 0,5 відсотка від нарахованої пенсії, або 6 відсотків за рік. Якщо ж людина виходить на пенсію з відстрочкою понад 5 років, така доплата становитиме 0,75 відсотка від нарахованої пенсії за кожен місяць страхового стажу після досягнення 60-річного віку, або 9 відсотків за рік.
Хочу підкреслити: те, про що я говорила вище, – це пропозиції уряду, викладені у законопроекті. Без сумніву, у процесі обговорення у законопроект буде внесено багато поправок і зауважень, тож кінцевий документ для голосування, очевидно, суттєво відрізнятиметься від теперішнього.
– Як ви гадаєте, чи вдасться розпочати реальні реформи вже цього року?
– Без сумніву, реформа пенсійної системи в нашій країні не тільки давно назріла, а і є життєво необхідною. Недарма Володимир Гройсман заявляє, що Пенсійний фонд України гарантовано збанкрутує через п’ять років, якщо уряд його не реформує.
На сьогодні законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій», про який ми говоримо, схвалено не тільки урядом, а і Міжнародним валютним фондом та Світовим банком, його минулого тижня розглянуто Національною радою реформ. Чи вдасться народним депутатам проголосувати його до парламентських канікул, а отже, розпочати реформу ще цього року, то вже питання. Але як би там не було, фактом є те, що механізм реформи запущено і як уряд, так і суспільство загалом готові до цієї реформи.
– Спасибі, Анастасіє Юріївно, за розмову.
.Розмовляла Наталія МИГАЛИНА
(Газета «Новини Закарпаття» № 44 (4659) від 24.06.2017 р.)
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися