5726
09:24 20.052017

Податок на нерухомість – скільки потрібно заплатити закарпатцям цього року

Економіка 5592

Уже до 1 липня кожному власнику квартири чи будинку прийде платіжка від фіскальної служби за «зайві квадратні метри». Тому ми вирішили розібратися, кому, скільки і за що доведеться платити у 2017-му.

IMG_6373 — копия

Начальник відділу розгляду звернень платників податків управління податків і зборів фізичних осіб ГУ ДФС у Закарпатській області Маріанна Переш розповідає, що з 1 січня 2017 року внесено певні зміни до Податкового кодексу України в нарахуванні податку на нерухомість. Так, ставки податку на нерухоме майно встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад у розмірі, що не перевищує 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня за 1 кв. м.

До внесення таких змін ставки податку на нерухоме майно встановлювалися в межах 3% від розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного року за 1 кв. м.

Податківець зазначила, що юридичні особи цьогоріч сплачують податок за 2017 рік, а фізичні особи – за 2016-й, тому і ставки будуть вираховуватися з мінімальної заробітної плати в 1378 грн, а не 3200 грн. Варто додати, що отримані від сплати податку на нерухомість кошти надходять до місцевих бюджетів.

До прикладу, Ужгородська міська рада встановила такі ставки податку на нерухомість: для об’єктів житлової нерухомості – 0,4% від мінімальної зарплати, що становить 5,51 грн за 1 кв. м; для об’єктів нежитлової нерухомості – 0,2% від мінімальної зарплати, це 2,76 грн за 1 кв. м. Ставки податку в Мукачеві: 0,1%, тобто 1,38 грн за 1 кв. м, та 0,2%, це 2,76 грн за 1 кв. м, відповідно.

Разом з тим варто зрозуміти, ким та яким чином обчислюється податок на нерухомість. Пані Маріанна наголошує, що юридичні особи, котрі є власниками об’єктів житлової або нежитлової нерухомості, у тому числі їхніх часток, самостійно обчислюють податок, виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування. Після цього вони подають декларацію із вказаним податком та поквартально сплачують річну задекларовану суму.

Щодо фізичних осіб, то за них обчислення проводить фіскальна служба на підставі даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або на підставі права власності.

Так, якщо особа має квартиру понад 60 кв. м, то повинна заплатити фіксовану ставку за кожен додатковий квадратний метр. До прикладу, квартира 100 кв. м – 60 кв. м = 40 кв. м х 5,51 грн = 220,40 грн – сума податку за квартиру. У випадку, якщо особа має дві квартири, то їхня площа плюсується і вже з неї вираховуються «зайві квадрати»: 80 кв. м + 70 кв. м = 150 кв. м – 60 кв. м = 90 кв. м х 5,51 грн = 495,90 грн – сума податку за дві квартири. Якщо друга квартира здається в оренду, то податок нараховується на всю її площу, а не тільки на метри понад норму. Це саме стосується й будинку, але якщо він більший за 120 кв. м.

Якщо в особи є і будинок, і квартира, то максимальна кількість квадратних метрів стартуватиме зі 180, тобто квартира 100 кв. м + будинок 200 кв. м = 300 кв. м – 180 кв. м = 120 кв. м х 5,51 грн = 661,20 грн – сума податку за квартиру та будинок.

Законом передбачено також додаткову фіксовану суму податку для елітної нерухомості. Власники квартир, площа яких перевищує 300 кв. м, або будинків із площею понад 500 кв. м повинні заплатити, крім уже вирахуваної суми, ще 25 тис. грн на кожен такий об’єкт.

Є й нерухомість, яка не оподатковується. Сюди належить майно сиріт, одиноких матерів чи батьків, які виховують дитину-інваліда. Не потрібно платити податок з дитячих садків, дитбудинків сімейного типу, комунальних та державних будівель, церков.

Спеціально йти у фіскальну службу для того, щоб нарахували податок, не треба. Податкове повідомлення-рішення про сплату обчисленого податку та відповідні платіжні реквізити мають надіслати до 1 липня. Після отримання повідомлення фізичним особам слід оплатити його протягом 60 днів, юридичним – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця.

Маріанна Переш звернула увагу й на те, що якщо повідомлення про сплату податку не прийшло, а у фізичної особи у власності є об’єкти, які підлягають оподаткуванню, то варто звернутися до податкової інспекції для отримання повідомлення про сплату податку або уточнення даних як про власника нерухомості, так і про об’єкти нерухомості. Зокрема податківець зауважила, що трапляються випадки, коли людина змінює місце проживання й не повідомляє про це контролюючий орган, тому платіжки їй відправляють за старою адресою.

У разі якщо платіжка все-таки прийшла і громадянин свідомо її не оплатив, то він буде змушений сплатити штраф. При затримці сплати до 30 днів штрафні санкції нараховують у розмірі 10% від суми податкового боргу, понад 30 днів –20%.

Ми вирішили поцікавитися в ріелторів, чи вплинув якимось чином податок на ринок нерухомості краю. Так, ужгородський ріелтор пані Вікторія розповідає, що ринок нерухомості Закарпаття, та й, напевно, України в цілому, трохи занепав через знецінення нашої валюти і військові дії на території країни.

«Протягом останніх трьох років ринок нерухомості постраждав, але введення податку на нерухомість на це ніяким чином не вплинуло. Люди, котрі мають кошти для купівлі квартири чи будинку, не звертають увагу на ті «незначні» суми, які потрібно платити щороку. Тобто той, хто має кошти на будинок площею 500 кв. м, не злякається додаткових 25 тис. податку!» – каже пані Вікторія.

Хоч податок на нерухомість запроваджувався в Україні як європейська практика, він певною мірою не пристосований до наших реалій, адже не для кожної родини легко заплатити додаткові 300–400 грн за «повітря». Разом із тим наступного року цей податок буде вже удвічі вищим, бо вираховуватиметься з установленої у 2017 році мінімальної заробітної плати в 3200 грн.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Академічний естрадно-духовий оркестр запрошує закарпатців на концерт
19:21
У Берегові триває турнір з боксу
19:11
Переправляли до Румунії двох «клієнтів» за 8 тисяч доларів США – на Закарпатті затримали спільників
16:02
В Мукачеві притягнули до відповідальності чоловіка, який кермував напідпитку та пропонував хабар
15:58
Ужгородські баскетболісти зустрінуться з лучанами та рівнянами
15:51
Довічне позбавлення волі отримав депутат, який підірвав гранати під час засідання сільради на Закарпатті
14:11
Злочинну групу, до складу якої входило двоє жінок, викрили на Закарпатті
13:51
Всі новини