3 листопада у будівлі Закарпатської ОДА відбувся брифінг на тему «Пріоритетні напрями енергозбереження в Закарпатській області». В ньому взяли участь Едуард Маляр, директор департаменту житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Закарпатської ОДА, Вячеслав Дворський, директор закарпатської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» та Сергій Калій, керуючий філією «Закарпатське обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України».
Ситуація, що склалася на газопостачальному ринку України та, зокрема, Закарпатської області обумовлює значну залежність від імпортованого природнього газу, вартість якого з кожним роком дедалі збільшується. У 2011 році Закарпатська область повністю завершила оптимізацію теплопостачання населених пунктів та практично всі переведені на автономні джерела енергії.
Найбільшим споживачем енергоресурсів в області є населення – за підсумками дев’яти місяців поточного року на його долю припало майже 85 % від усього спожитого газу та 60 % спожитої електроенергії, решта – промисловість та бюджетні установи.
Едуард Маляр розповів, що у 2015 році Департамент житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Закарпатської ОДА розробив проект обласної Програми енергоефективності та енергозбереження області на 2016-2020 роки. Зазначена Програма спрямована на комплексне вирішення проблеми підвищення ефективності нашого регіону та перехід, протягом 5 років, на альтернативні види опалення та зменшення обсягів використання природного газу. Метою Програми є створення регіональної системи моніторингу і контролю за ефективним використанням паливно-енергетичних ресурсів на всіх рівнях управління, формування електронної бази даних з інформацією про технічний стан комунальних підприємств та бюджетних установ і організацій.
Цією Програмою передбачено відшкодування з районних та обласних бюджетів частини відсоткової ставки за кредитами, отриманими населенням на енергозбереження. Це можуть бути не тільки утеплюючі матеріали, а й різні терморегулятори та термостати, системи обліку тепла та електроенергії.
«Програма спрямована на додаткове заохочення населення до вжиття заходів із збереження шляхом закупівлі енергоощадного обладнання та матеріалів. Хоч цього року фінансування не здійснювалося, на наступний рік обсяг фінансування має становити 3 млн грн», – наголосив Едуард Маляр.
Також, представники державних банків поінформували про надання населенню «теплих» кредитів в рамках державної програми з підтримки енергозбереження.
Обсяг відшкодування за державною програмою може становити максимально 40 %, але не більше ніж 14 тис грн з суми кредиту:
- 20 % з суми кредиту, але не більше ніж 12 тис грн на придбання негазових котлів;
- 30 % з суми кредиту, але не більше ніж 14 тис грн на придбання населенням енергоефективного обладнання або матеріалів;
- 35 % з суми кредиту, але не більше ніж 12 тис грн для отримувачів субсидій.
Партнерами виступають три великі банки – «Ощадбанк», «Укргазбанк» та «Ексімбанк». Загалом, закарпатці отримали 772 кредити на придбання негазових котлів на суму 14 млн грн, 3 тис 754 кредити на енергоефективне обладнання та матеріали на суму майже 24 млн грн. Державною програмою скористалися 9 ОСББ, які подали заявки на кредитування на загальну суму 54 тис грн.
«Укргазбанк» по програмі «Тепла оселя» в області видав 1183 кредити на загальну суму 25 млн грн розмір державного відшкодування становив 9 млн грн. Вячеслав Дворський зазначив, що фінансування ОСББ є складнішим, адже для оформлення кредиту потрібна згода всіх мешканців багатоповерхівки.
За минулий рік «Ощадбанк» видав 1500 кредитів на загальну суму 28 млн грн, а сума компенсації становила 8 млн грн. «Для отримання «теплого» кредиту потрібно спочатку визначити, що конкретно хоче придбати людина, принести довідку про доходи в банк та звернутися в магазин за рахунком. Рішення по видачі кредиту приймається за один день, сьогодні принесли документи – завтра отримали відповідь. Головне, щоб всі необхідні документи були в порядку. Пізніше ви зобов’язані надати банку підтвердження (накладну), що отримали товар. Процедура відшкодування займає приблизно 2 місяці», – зазначив Сергій Калій.
Варто зазначити, що в Програму внесли певні зміни, порівняно з минулим роком. Раніше отримувачі субсидії мали право отримати відшкодування від держави в розмірі 70 %, а зараз тільки 35 %. Ще одним нововведенням є те, що під кредитування в рамках даної програми підпадає тільки енергозберігаюче обладнання, компенсація на котли не поширюється.
Вікторія КОПИНЕЦЬ