Удосконалення системи реєстрації, або Антирейдерський закон
Впродовж усіх років незалежності нашої держави, український бізнес та громадяни страждали від такого ганебного явища, як рейдерство. Шахраї, використовуючи різні схеми, відбирали бізнес та нерухомість. Це негативно відображалось на інвестиційній привабливості нашої держави. Адже гроші вкладають лише в економіку тих країн, які гарантують захист активів як внутрішнього, так і зовнішнього інвестора. Там де існує рейдерство, важко очікувати значних інвестицій.
Міністерство юстиції з перших днів зайняло позицію якомога ширшого розголосу інформації про усі відомі факти спроб рейдерських захоплень. Через це могла виникнути хибна думка, що захоплень стало більше. Однак, насправді це не так. Кількість спроб рейдерських атак не збільшилася, але рейдерам стало набагато складніше реалізовувати свої оборудки, оскільки лише тиша є найкращим другом рейдера.
Першим кроком у боротьбі з цим ганебним явищем стало розроблене Мін’юстом та прийняте Парламентом законодавство, спрямоване на реформу системи реєстрації в Україні, дало можливість запровадити сучасний та дієвий механізм адміністративного оскарження дій реєстраторів через Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Комісія протягом 2-3 тижнів оперативно може прийняти рішення про відміну реєстраційної дії і повернути вкрадене майно. На відміну від судової тяганини, яка раніше була єдиним можливим способом відстояти свої права і подекуди затягувалася на кілька років, дана процедура дає можливість швидко відреагувати на спробу захоплення. Відповідно, рейдерам дуже складно перепродати захоплене майно за такий короткий проміжок часу.
З початку цього року, коли почала працювати Комісія, 70% рейдерських захоплень зазнали фіаско, а майно та бізнес були врятовані. Минулого року ця статистика була кардинально іншою і лише у 10% випадків вдавалося врятувати майно та повернути його власнику.
Наступним кроком протидії рейдерству в нашій державі стало прийняття Верховною Радою України Закону України №1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту права власності» (надалі – антирейдерський Закон), який набрав чинності 02 листопада 2016 року. Вказаний акт законодавства спрямований на врегулювання проблемних питань захисту прав власності під час реєстраційних дій та законодавче закріплення дієвих механізмів запобігання рейдерству. Прийняття Закону дасть можливість закріпити європейські стандарти захисту прав власності та економічних інтересів громадян та інвесторів.
Документ передбачає низку змін до законодавчих актів:
- нотаріальне засвідчення справжності підписів у визначених випадках;
- проведення реєстраційних дій виключно на підставі судового рішення, переданого з реєстру судових рішень;
- використання реєстраторами та нотаріусами лише захищеного носія електронних ключів;
- ускладнення процедури відкриття нового розділу в реєстрі нерухомого майна;
- кримінальна відповідальність заявника, реєстратора та зацікавленої особи до 10 років з конфіскацією, а також адміністративна відповідальність – штраф до 8500 гривень;
- надання права Міністерству юстиції та його територіальним органам за результатами розгляду скарги направляти подання про анулювання свідоцтва нотаріуса;
- здійснення Міністерством юстиції постійного моніторингу реєстраційних дій з метою виявлення порушень порядку реєстрації;
- збільшення терміну для подання скарги до Мін’юсту та його територіальних органів з 30 до 60 календарних днів;
- повідомлення власників юридичної особи про отримання державним реєстратором заяви про внесення змін до реєстрів;
- можливість при реєстрації бізнесу та нерухомості за бажанням власника отримати паперовий документ з підписом та печаткою державного реєстратора;
- удосконалення правового регулювання питань стягнення адміністративного збору за проведення державної реєстрації.
Популярні схеми рейдерських захоплень та шляхи їх ліквідації, прописані у антирейдерському законі
Схема №1. Реєстрація на основі підробленого або неіснуючого рішення суду.
Зловмисники використовують неіснуючі судові рішення або існуючі рішення з відмінною резолютивною частиною і подають їх реєстратору.
Рішення. Введення обов’язку реєстратора та нотаріуса перевіряти судове рішення у реєстрі судових рішень. Якщо документ не знайдено, реєстратор зобов’язаний звернутися до суду із запитом щодо оригінальності та наявності поданого заявником рішення суду.
Схема №2.Подання підробленого пакета документів щодо переходу корпоративних прав (рейдери подають реєстратору протокол зборів учасників товариства, відповідно до яких права переходять до іншої особи).
Рішення. Нотаріально посвідчувати підписи на протоколах та установчих документах.
Схема №3. «Купити» реєстратора чи нотаріуса (реєстратор або нотаріус вступають у змову з рейдером та вносять зміни до реєстру, не маючи на це жодних правових підстав).
Рішення. Посилено адміністративну та кримінальну відповідальність усіх причетних до несанкціонованого заволодіння активами й нерухомістю. Адміністративна відповідальність — 8 500 грн. замість сьогоднішніх 340 грн. Кримінальна відповідальність — до 8 років позбавлення волі і спеціальна конфіскація всього майна.
Схема №4. Викрадення електронного ключа реєстратора (рейдери «зламують» комп’ютер реєстратора чи нотаріуса та «зчитують» ключ. Під цим «ключем» злочинці вчиняють незаконні оборудки з майном).
Рішення. Зобов’язання реєстраторів та нотаріусів використовувати захищений носій особистих електронних ключів, у який вбудовані апаратно-програмні засоби захисту даних.
Схема №5. Незаконне передавання об’єкта нерухомості у статутний капітал підприємства (квартиру громадянина без його відома вводять у статутний капітал певної компанії, а власника нерухомості, так само без його відома, записують як співвласника даної компанії. Далі юридична особа квартиру продає або бере під її заставу кредит).
Рішення. Нотаріальне посвідчення підписів на протоколі та статуті й повідомлення зацікавленої особи про намір здійснити реєстраційні дії щодо її майна.
Схема №6. Відкриття паралельного розділу в реєстрі нерухомості (нотаріус у реєстрі відкриває паралельний розділ на цей об’єкт і реєструє його на іншого власника).
Рішення. Ускладнити процедуру відкриття нового розділу в реєстрі нерухомості та унеможливити існування двох розділів у реєстрі, які містять один і той самий об’єкт.
Схема №7. Перехід на модельний статут підприємства (рішенням зборів, які ніхто не проводив запроваджується модельний статут. Протокол таких зборів з підробленими підписами власників надається реєстратору).
Рішення. Нотаріальне посвідчення підписів на протоколі та статуті.
Ще один крок у боротьбі з можливим рейдерством – це запуск системи інформування українських громадян через СМС про будь-які реєстраційні дії, які вчиняються з їхньою нерухомістю, а також сповіщати власників про те, хто з користувачів реєстру цікавився їхнім майном. 26 жовтня Кабінет Міністрів підтримав дану ініціативу Мін’юсту. Завдяки СМС-інформуванню кожен громадянин може в режимі реального часу контролювати своє нерухоме майно.
Для того, щоб підключитися до нової послуги достатньо зробити 3 прості кроки:
- Отримати реєстраційний номер майна (даний номер зазначається в Інформаційній довідці з реєстру нерухомості або у правовстановлюючому документі).
- Поставити майно на контроль (відповідну позначку треба поставити навпроти нерухомого майна, яке ви хочете контролювати у особистому кабінеті користувача). Окрім того, у особистому кабінеті можна подивитися історію реєстраційних дій, які вчинялися з нерухомістю.
- У разі проведення будь-яких дій з майном – отримати миттєве сповіщення про зміни.
Сервіс надається виключно за реєстраційним номером майна в Державному реєстрі прав. Громадянин, який отримав інформацію про те, що з його майном без його відома вчинили ті чи інші діє зможе оперативно відреагувати на це.
Перш за все, необхідно про несанкціоновані дії з майном повідомити правоохоронні органи, адже спроба привласнення чужого майна – це кримінальне правопорушення. Другим кроком має стати подача скарги до Комісії Міністерства юстиції з розгляду скарг на дії державних реєстраторів.
Детальніше про зміни, внесені до нормативно-правових актів у зв’язку з прийняттям антикорупційного Закону Головне територіальне управління юстиції у Закарпатській області інформуватиме читачів додатково.
Начальник Головного територіального
управління юстиції у Закарпатській області
Руслана Натуркач
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися