Вчимося економити на опаленні
Різке похолодання останніх кількох тижнів на порядок денний поставило питанням № 1 і так найактуальнішу тему для пересічних українців – комунальні платежі.
Уже багато хто у власних домівках включив опалення і тепер переймається, чи зможе протягом тривалого зимового періоду оплачувати такі високі рахунки. Адже Кабмін з 1 травня встановив єдину граничну роздрібну ціну на газ для побутових споживачів на рівні 6,879 тис. грн за 1 тис. куб. м.
Водночас існує багато способів, завдяки яким можна зекономити на газовому опаленні та зробити навантаження на сімейний бюджет меншим. Ми розповімо про декілька з них.
Заміна вікон
Уже доведено, що саме через вікна відбувається найбільша втрата тепла в приміщенні – від 50 до 80%. Поставте герметичні пластикові або дерев’яні склопакети. Сьогодні ринок пропонує безліч варіантів сучасних віконних конструкцій на основі різних матеріалів, з яких найбільш поширені дерево, алюміній і ПВХ (металопластик). В Україні дедалі більшої популярності набувають вікна з ПВХ. Їх є безліч видів: енергозберігаючі, сонцезахисті та мультифункціональні з двокамерними склопакетами, в яких використані спеціальні теплозберігальні скла. Економія тепла в квартирах може становити від 30 до 50%.
Варто зазначити, що це задоволення не з дешевих і якщо ви вже вирішите змінити вікна, то варто одразу в усіх кімнатах. Однак за відсутності додаткових фінансових ресурсів скористайтеся дідівським методом – за допомогою утеплювача. Можна купити спеціальний, у крайньому випадку підійдуть вата або поролон і паперові стрічки.
У багатоквартирному будинку фахівці радять провести утеплення під’їзду, замінити вікна та вхідні двері, адже теплий під’їзд є важливою складовою тепла у квартирах. Є декілька способів подбати про під’їзд і сходові клітини: ущільнити вікна, утеплити вхідні двері, загерметизувати шви на зовнішніх стінах. Головне – довести тут температуру до нормативу – 16°С.
Утеплення стін помешкання
Це роблять як зсередини, так і ззовні. Існує багато матеріалів, які можна обрати для цього, але найпопулярнішими є мінеральна вата та пінопласт. Мінеральна вата – більш сучасний утеплювач, але дорожчий. Пінопласт дешевший, однак у нього більше шансів деформуватись у процесі експлуатації та менша вогнестійкість, тож його зазвичай використовують для внутрішнього утеплення.
Більшість спеціалістів радять за можливості утеплювати помешкання ззовні – це дозволить зберігати тепло та не втрачати в просторі. У багатоповерхівках оптимально виконувати такі роботи одночасно на декілька квартир чи весь під’їзд, адже якщо утеплювати будинок клаптиками, то це може викликати безліч проблем. Через нерівність плит у панельних домах можливе підтікання води, що призводить до появи грибка, якщо не у вашому помешканні, то в сусіда. При найгіршому варіанті, після холодної зими, «утеплення» просто відвалиться.
Окремої уваги заслуговують підлога і стеля – до 20% тепловтрат іде через неопалювані підвал і горище. Потрібно зробити термоізоляцію будь-якими матеріалами, усе залежить від ваших фінансових можливостей.
Модернізація систем опалення
Автоматизована система опалення хоч і коштує недешево та вимагає коштів на встановлення, проте витрати окупаються за один-два сезони. Також варто мати на всіх батареях терморегулятори, щоб самостійно контролювати температуру в приміщенні. Ставте мінімальну температуру, коли вас немає вдома. Використовуйте можливості програматора, що присутній у сучасних котлах. Наприклад, на кілька годин протягом дня котел може відключатися чи зменшувати температуру, а до моменту вашого повернення прогрівати будинок. Регулювати температуру в приміщенні, де встановлені терморегулятори, можна не відкриттям вікон, а подачею тепла до батареї.
Позаду батарей варто встановити тепловий екран, тобто покласти фольгу, яка відбиватиме тепло. Батареї стоять під вікнами, тобто обігрівають цеглу або бетон зовнішньої стіни, а мають обігрівати внутрішнє приміщення. Після встановлення спеціального тепловідбивного матеріалу температура в оселі підвищиться на 1–2°С.
Звикайте до більш низької температури
Це не означає, що вам доведеться сидіти при 16°С. Можна виставити температуру на 20–22°С замість 24–26°С. Економія буде дуже помітна, а перебувати в такому приміщенні цілком комфортно. Треба сказати, що жителі багатьох країн, які також мають високі тарифи на обігрів, нормально ставляться до того, що взимку одягатися в приміщенні доводиться трохи тепліше, ніж улітку.
Крім того, не забувайте коригувати налаштування температури залежно від зовнішніх показників. Адже нерідко взимку трапляються відлиги аж до плюс 5–10°С, а ми за звичкою «гріємося», як у мороз -20°С.
Ще декілька корисних порад:
– Батарея з гладкою поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Також науково доведено, що батарея темно-коричневого кольору краще віддає тепло. Використовуючи її, а не білу, ви отримаєте тепла на 8–10% більше.
– Варто користуватися короткими шторами, що не закриватимуть батарею і даватимуть змогу теплу надходити в кімнату.
– Декоративні панелі на батареях поглинають до 20% тепла кімнати. Крім цього, тепловіддача батарей у панелях на 10% менша, ніж у тих, які виступають у кімнату.
– Якщо розмістити за батареями теплозахисні екрани або фольгу, тепловіддача збільшиться на 20%.
– Товсті килими чи килимове покриття допоможуть утеплити бетонну підлогу.
Тож при раціональному використанні систем опалення та інших методів, які сприяють збереженню оптимальної температури в наших оселях, ми можемо заощадити значну частку сімейного бюджету.
Вікторія КОПИНЕЦЬ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися