Смак Карпат – на експорт. Історія успіху бренду «Карпати Насолоджуйся». ФОТО

Опубліковано: | Переглядів: 2199
 • Поділіться із друзями:

Менш ніж за три роки з моменту запуску виробництва харчова продукція, що продається під брендом «Карпати. Насолоджуйся», стала популярною і в Україні, і за кордоном.

7 (1)

Її можна придбати в п’яти країнах Європейського Союзу, відбуваються поставки і в інші частини світу: в Азію, Африку і Америку. Нині підприємство експортує близько половини виготовленого обсягу. І вже робить перші кроки на ринку органічної продукції. «Про Захід» дізнався, як виробнику вдалося закріпитися на українському ринку і налагодити експорт. А також – завдяки чому закарпатські напої та консервація виграють конкуренцію.

Карпати допомагають просувати продукт, а продукт – популяризувати Карпати

Завод товариства «Джерела Карпат», де виробляються напої та консервації бренду «Карпати Насолоджуйся», розташований у райцентрі Перечин на базі закинутого з часу розвалу Радянського Союзу соковинного заводу. Поруч у лісах гірського району – сировинна база, необхідна для виготовлення екологічно чистих соків, морсів, джемів і напоїв. По суті багато продуктів компанії не потребують культивованих ягід, фруктів чи інших інгредієнтів, адже для їх виробництва використовуються дикороси (за винятком овочевої лінійки).

– З самого початку ми встановили для себе правило: жодних компромісів із якістю, із консервантами чи барвниками. Наш принцип роботи вкладений у позиціонування бренду: преміальні продукти, вирощені в чистих Карпатах. Коли ми кажемо преміальні – розуміємо делікатес, щось смачне, дуже якісне і екологічно чисте. Таким чином хочемо показати світу, що Україна – це не тільки заробітчани, чорноземи і Чорнобиль. Хочемо довести, що ми можемо виготовляти достойні продукти і просувати їх за межами України – каже керівник відділу продажів компанії Сергій Гецко.

Коли чуєш словосполучення «преміальні продукти», одразу думаєш, що це щось дороге. У товаристві «Джерела Карпат» підтверджують, що такий стереотип поширений, утім, кажуть, насправді їхні ціни – середні на ринку. Продукти бренду «Карпати Насолоджуйся» – не найдешевші, але й не найдорожчі, тож українці можуть дозволити собі їх спробувати.

З початку запуску виробництва мета компанії була і в тому, щоб просувати самі Карпати – популяризувати їх як екологічно чистий регіон, де можна виготовляти достойні харчові продукти, а не тільки заготовляти сировину і продавати її переробникам. Тому і вирішили створювати делікатеси, які популяризували б Карпатський регіон.

Оскільки конкуренція серед українських виробників напоїв та консервації дуже жорстка, непросто завоювати позиції на ринку і здобути прихильність покупця. Попри те, що завод у Перечині працює майже три роки, наразі завантаженість виробництва – на рівні 60%. При цьому виробничі потужності дозволяють випускати приблизно півтора мільйона пляшок і банок із карпатськими делікатесами у рік. У компанії кажуть, що готові збільшувати виробництво в будь-який момент: ні з людськими ресурсами, ні з сировинною базою проблем немає. Однак поки що реалізація не настільки висока, щоб завод працював на повну потужність.

 6

Європа дуже цікава. Але не ціною, а обсягом ринку

Спочатку продукція з Перечина реалізовувалася винятково на українському ринку. Однак менеджери компанії зауважили, що в один момент більшість українських підприємств харчової та переробної промисловості почали також орієнтуватися (а дехто повністю переорієнтувався) на ринок Європи. Тоді закарпатський виробник напоїв та консервації також замислився над експортом.

– Після підписання Угоди про асоціацію і початку дії зони вільної торгівлі з ЄС запрацювали пільгові умови, які дозволяють не сплачувати мито. Скажімо, німцеві не має різниці, де взяти продукт – у Польщі чи в Україні, він не сплатить мито ні там, ні тут. Різниця буде тільки в логістиці. І саме після цього двері відкрилися і ми почали працювати на експорт до ЄС. Та й не тільки ми, адже бачимо, що експорт українських товарів до Євросоюзу зростає, і головне, що це не тільки сировина – а також готовий продукт, який набагато цінніший, – каже Сергій Гецко. – Іноземці перш за все цінують смак, але також беруть до уваги ціну. Багато байєрів (закупівельників – Я.С.) – європейських і не тільки – приходять до нас, бо чують, що тепер на український товар немає мита. Але проблема полягає в тому, що вони одразу думають про ціну, при цьому мислять стереотипно: в Україні порівняно дешева робоча сила, дешева сировина, значить, і продукт має бути найдешевшим. А наша стратегія не дозволяє бути найдешевшим виробником на ринку. Це просто неможливо. Як в анекдоті: швидко, якісно і недорого – одночасно всього цього не буває, виберіть щось одне. Так і у нас: не може преміальне коштувати дешево.

Зараз потенційних покупців з Європи треба переконувати, що закарпатський продукт не такий самий, а кращий, ніж виготовляється у них. Вони приїжджають у Перечин і спочатку трохи розчаровуються, адже ціна не така низька, як очікували. Але потім пробують напої та консервацію – і смак та екологічність стають вагомим аргументом на користь закарпатської продукції. Доказ цьому – географія поставок за кордон: нині делікатеси під брендом “Carpaty Enjoy” можна купити в Чехії, Німеччині, Латвії, Польщі та Угорщині. Крім ЄС, продукти компанії також присутні на азійському (Азербайджан), африканському (Уганда) і північноамериканському (Панама) ринках.

– Європа нам справді дуже цікава. Але не ціною, як багато хто думає. Бо насправді це міф, ніби європейці готові купувати продукт за вищу ціну, – каже Сергій Гецко. – Сьогодні у нас однакова відпускна ціна що на внутрішньому ринку, що на експортні партії. Але у Європі значно більший ринок і тому вона нам цікава. А оскільки ми не можемо конкурувати в сегменті найдешевшої продукції, то робимо ставку на якість і ексклюзив.

 2

Карпатська екзотика як вдалий маркетинговий хід

Якість і ексклюзив продукції ТМ «Карпати Насолоджуйся» забезпечують сучасні технології виробництва і фантазія технологів та маркетологів.

Для максимального збереження користі та натуральності плодів використовується сучасна технологія виробництва: кипіння у вакуумі при від’ємному тиску і температурі 87 градусів за Цельсієм дозволяє зберегти фрукти та ягоди цілими, а також залишити первинний смак та колір. Завдяки цьому немає потреби додавати різноманітні барвники, ароматизатори та штучні консерванти. Це – одна з «фішок» джемів від закарпатського виробника.

Ще одна унікальна лінійка виробництва – лісові напої: березовий сік, напої з липи, шипшини, цвіту акації та бузини. Це ексклюзивні, навіть екзотичні продукти, яких не пропонують інші виробники і які дуже приваблюють потенційних покупців, у тому числі з-за кордону. Особливо цікаві напої з акації та бузини, які розливаюся у пляшки разом із цвітом цих лікарських рослин. Таке рішення – вдалий хід технологів і маркетологів компанії, завдяки чому продукт виглядає дуже красиво і по-справжньому ексклюзивно. А ще є конкурентним, що підтверджують показники продажів.

Утім, така перевага на ринку досягається надзвичайно непросто. На виготовлення напоїв на основі цвіту акації та бузини у виробника є буквально кілька днів у році, коли ці рослини тільки зацвітають.

– Розцвіла акація – треба швидко її заготовляти, у нас на це є два-три дні. На четвертий у суцвіття залазить мушка, яка харчується солодким пилком. Її одразу не видно, але коли починаєш працювати з цвітом, занурюєш його у воду – мушка одразу спливає. Це значить, що вся партія непридатна. Іншої акації вже нема де взяти, очистити цвіт від мушки нереально… Така ж ситуація з бузиною. Тому мусимо заготовляти всю сировину вчасно і дуже швидко, – пояснює Сергій Гецко.

Аналогічно непросто збирати сировину для популярного на ринку і корисного (бо містить багато йоду) варення із цілих зелених горіхів. У цей період заготівельник разом із технологом компанії двічі на день перевіряють, як дозрівають горіхи, щоб правильно визначити той момент, коли їх слід збирати. Не встигнеш на день – горіх уже сформував шкаралупу і буде хрустким, зірвеш раніше – він ще не наллється і не матиме того смаку, який потрібен. Тобто знову треба зловити момент і швидко провести заготівлю.

Утім, як показує 3-річний досвід компанії, такі старання з часом окупаються: закарпатська продукція має конкурентну перевагу на європейському ринку.

 7 (2)

Перша спроба вийти на ринок органічної продукції

Окрему увагу ТОВ «Джерела Карпат» приділяє ніші популярної у світі органічної продукції. Наразі компанія пройшла тривалий процес перевірок та контролю і отримала сертифікат «Органік стандарт» на березовий сік. У планах – розширення асортименту органічної продукції.

Наразі весь органічний березовий сік виробництва закарпатської компанії іде на експорт – до ЄС та навіть у Північну Америку (у Панаму). Причому конкуренція саме по цьому продукту дуже жорстка,  і не тільки з українськими, а особливо – з білоруськими виробниками. Проте попит на нього добрий і продажами виробники задоволені. Цікаво, що для виробництва органічного березового соку можна використовувати тільки органічний цукор. В Україні такого ще немає, тому доводиться імпортувати сертифікований солодкий продукт, виготовлений із цукрової тростини.

Сергій Гецко розповідає, що органічна сертифікація – це тривалий і дуже непростий процес.

– Щоб отримати сертифікат, треба за три роки до виготовлення продукту подати заявку. Тоді починаються перевірки: спочатку землю, на якій буде вирощуватися продукт, досліджують на вміст добрив, нітратів, важких металів, гербіцидів і пестицидів. На другий рік – та ж процедура. А на третій уже беруть проби землі і ягід, фруктів чи соку, як у нашому випадку. Крім того, контролюється процес збору сировини, її транспортування, зберігання і переробки. Якщо проходиш перевірки – через три роки тобі видадуть сертифікат, який підтверджує, що твоя продукція – органічна. Та навіть після цього упродовж року представники сертифікуючого органу ще разів 5 приїдуть на перевірки, – пояснює пан Сергій.

При цьому важливо відзначити, що органічна сертифікація – недешеве задоволення, тому рентабельно сертифікувати тільки ту продукцію, яка продається дуже великими обсягами. А забезпечити такі продажі на ринку ЄС складно. Щоб знайти нових партнерів і наростити реалізацію, закарпатський виробник напоїв та консервації постійно бере участь у міжнародних виставках та дегустаційних конкурсах. Продукція ТМ «Карпати Насолоджуйся» має вже півтора десятка нагород. Звичайно, це працює на імідж бренду і закладає основу майбутнього успіху. Так, до прикладу, після міжнародної продовольчої виставки “Riga Food 2017” компанія знайшла партнерів у Литві, які почали продавати закарпатський продукт. А наслідком презентації продукції у Берліні (на виставці Fruit Logistica 2017 та під час Міжнародного зеленого тижня 2018) стали контракти з тамтешніми продуктовими мережами і вихід на ринок Німеччини.

– Коли ми лише починали виробництво, поставили перед собою мету: щоб людина, пробуючи наші продукти, казала: так готувала моя бабця. І в основному ми зуміли цього досягти. На дегустаціях люди так і кажуть: цей смак я пам’ятаю з дитинства. І хоча нині ми ще не працюємо на повну потужність, інвестиції у виробництво не окупилися, а прибутки – тільки в перспективі, ми бачимо, що обрали правильний шлях. І розуміємо, що треба й далі йти у цьому напрямку. Не все так просто, як здається, коли тільки починаєш справу. Утім, за 2,5 року ми багато чого навчилися, продукцію ТМ «Карпати Насолоджуйся» уже знають в Україні, ми вийшли на світові ринки і потроху там освоюємося. І ще ми йдемо до своєї мети: популяризуємо в Україні і світі наші Карпати, – підсумовує Сергій Гецко.

 

Ярослав Світлик

Матеріал підготовлено у рамках проекту «Просування реформ у регіони»     

«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Array

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини

Надзвичайні та кримінальні події