Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень

Опубліковано: | Переглядів: 2379
 • Поділіться із друзями:

Майже половина української економіки працює в тіні. Так, за оцінками міжнародних експертів, ідеться про близько 45% ВВП країни. Державний бюджет недоотримує мільярди гривень, які могли б піти на будівництво доріг, пенсії, освіту й зарплати бюджетникам.

1

Підприємці приховують свої реальні обороти, а зарплати співробітникам виплачують у «конвертах». Бізнес скаржиться: якщо платити всі податки, вартість товарів і послуг доведеться піднімати. Тоді купуватимуть менше. Що ж до «чорних» зарплат, то іноді декларувати свої доходи відмовляються й самі співробітники.

Такою є ситуація в усіх куточках країни. І Закарпаття – не виняток. З кожним роком при виході на пенсію закарпатці мають дедалі менший стаж. А Пенсійний фонд України в Закарпатській області через тіньову зайнятість щороку втрачає близько 1,6 мільярда гривень.

До чого може призвести тіньова зайнятість закарпатців, розповіли на розширеній колегії в Закарпатській ОДА. Нарада, присвячена питанням боротьби з нелегальним працевлаштуванням, зібрала в одному залі представників райдержадміністрацій, працівників Пенсійного фонду, керівників Держпраці, центру зайнятості, фіскальної служби тощо. Кожна з цих структур діє в межах своїх повноважень щодо боротьби із зарплатою в «конвертах».

IMG_4032

«Основна мета нашого управління – легалізація найманої праці. Утім виконувати це дуже важко. Ми робимо все можливе у рамках чинного законодавства. Усі наші перевірки затверджені 295-ю постановою Кабінету Міністрів і здійснюються виключно на підставах, отриманих законним шляхом, – розповів начальник Управління Держпраці в Закарпатській області Богдан Дорош. – Ми здійснюємо інспекційні відвідування, виявляємо таких працівників. Повноваження в нас досить великі і штрафи теж. Однак потрібно багато чого змінювати на законодавчому рівні. Найперше – цивільно-правові угоди, які магічним чином з’являються на підприємствах після нашого візиту. А також – свідомість самих працівників».

Роботодавцям, у яких працівники офіційно не працевлаштовані, загрожують санкції. За одну незареєстровану особу передбачений штраф у розмірі майже 112 тис. грн.

До слова, цього року Управління Держпраці вже виявило 60 таких працівників. Санкції накладені на суму понад 4 млн грн.

Утім штрафи не лякають роботодавців. Як зауважив директор Закарпатської обласної служби зайнятості Юрій Фущич, у їхньому відомстві існує таке поняття, як «зареєстровані вільні робочі місця».

IMG_4053

«Коли ми починаємо працювати із зареєстрованими вакансіями, мова навіть про ті, що на об’явах в автобусах, на зупинках, дверях кафе, то вони дивним чином кудись зникають. А це говорить про те, що майже в усіх цих оголошеннях роботодавець шукав собі нелегальних працівників, – наголосив пан Юрій. – Узагалі картина із легальним працевлаштуванням не тільки на Закарпатті, але й по всій країні загалом невтішна. З кожним роком кількість штатних працівників в області зменшується. Скажімо, якщо станом на грудень минулого року їх було 165 тис. 500, то на грудень 2015-го – на 5 тис. більше. А це говорить про те, що кількість людей, які офіційно працюють, в області постійно зменшується. Тим паче, що зараз відтік кадрів із Закарпаття шалений. За кордоном працює близько 200 тис. наших земляків. Тому, поки не пізно, треба зробити все можливе для того, щоб закарпатці працювали в себе вдома й були щасливими».

Згідно зі статистичними даними, в області 539 тис. працездатного населення. З цієї кількості близько 200 тис. осіб перебувають у неофіційних трудових відносинах.

«На Закарпатті офіційно працює всього 190 тис. людей. А пенсіонерів у нас 270 тис. При цьому, щоб пенсіонер мав гідну пенсію, співвідношення повинне бути навпаки, – наголосила Анастасія Пентек, начальник Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області. – Закарпаття постійно було дотаційним. Виплати від держави сягають 40–50%. Потрібно розуміти, що питання легалізації заробітної плати, її розмір у першу чергу впливають на розмір майбутньої пенсії. І тому нині це питання звучить дуже актуально. Адже рано чи пізно всі працівники вийдуть на пенсію. А без офіційної заробітної плати та сплати єдиного внеску, на жаль, це неможливо. Пенсійний фонд має змогу здійснювати моніторинг усіх підприємств, установ та організацій області, які сплачують офіційну заробітну плату і здійснюють відрахування. Ці матеріали ми кожного місяця передаємо до фіскальної служби та інспекції праці. Відповідно до всіх законодавчих актів, вони мають право здійснювати перевірки і вишукувати тих працедавців, де люди працюють неофіційно або зарплата сплачується менше мінімальної чи, навпаки, завищена».

За підсумками наради присутні погодили план дій, який полягатиме не тільки в перевірці компетентними органами роботодавців, але й роз’яснювальній роботі серед населення. Адже працівник, який офіційно не оформив трудові відносини, позбавлений усіх соціальних гарантій, а також ризикує в майбутньому залишитися без пенсії.

Христина БІКЛЯН

 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень
 • Через тіньову зайнятість населення Пенсійний фонд Закарпаття щороку втрачає понад 1 мільярд гривень

 

«Карпатський об’єктив»

Анонси подій

Array

Останні новини

Переглянути всі Останні новини
city.uz.ua Globalistic crossword

  Ми в соцмережах:

Спецпроекти

Заробітчани

Життєві історії

Запитання юристу

 • Україна є Стороною декількох багатосторонніх конвенцій, які передбачають спрощену процедуру звернення для вирішення питання про стягнення аліментів на території Договірних держав[*] таких конвенцій: - Конвенція ООН про стягнення аліментів за кордоном 1956 року (діє у відносинах з такими державами: Алжир, Аргентина, Австралія, Австрія, Барбадос, Бельгія, Болівія, Буркіна Фасо, Камбоджія, Кабо-Верде, Центрально-Африканська Республіка, Чилі, Колумбія, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Домініканська Республіка, Ель Сальвадор, Куба, Ватикан, Естонська Республіка, Фінляндія, Французька Республіка, Федеративна Республіка Німеччина, Грецька Республіка, Гватемала, Гаїті, Ватикан, Угорська Республіка, Ірландія, Держава Ізраїль, Італійська Республіка, Киргизька Республіка, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Марокко, Нідерланди, Нова Зеландія, Нігер, Пакистан, Філіппіни, Республіка Польша, Португальська Республіка, Республіка Молдова, Румунська Республіка, Сербія, Сейшели, Словацька Республіка, Словенія, Шрі-Ланка, Королівство Іспанія, Сурінам, Швеція, Щвейцарія, Македонія, Туніс, Великобританія, Уругвай)    - Гаазька конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання 2007 року (діє у відносинах з такими державами: країни-члени Європейського Союзу /крім Данії та Ірландії/, Албанія, Республіка Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Гайана, Гондурас, Республіка Казахстан, Чорногорія, Нікарагуа, Норвегія, Турецька Республіка, Сполучені Штати Америки) - Мінська конвенція про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (діє у відносинах з державами-учасницями СНД: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан).

  19:1711.10.20190
 • «Добрий день.

  18:3311.12.20180
 • «Доброго дня, я офіційно одружилася з громадянином Словаччини, але в мене є дитина від іншого чоловіка – українця.

  12:1109.11.20180
 • Доброго дня! Нещодавно моє авто зупинили працівники поліції й змусили пройти перевірку на стан сп’яніння, при цьому ні мої права, ні процедуру проходження огляду мені не пояснили.

  18:0503.10.20180
 • Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

  17:0423.09.20180

Історія Закарпаття

Новини Закарпаття

Спортивні новини