Фраза, винесена у заголовок, є доволі збитою, але її зміст завжди залишається актуальним. Особливо тепер, коли почалися спекотні літні дні і з підвищенням температури повітря, як відомо, посилився ризик виникнення нещасних випадків під час виконання робіт на виробництвах водопровідно-каналізаційних господарств. Тому керівникам таких підприємств не зашкодило б вкотре нагадати правила організації безпечного проведення газонебезпечних робіт при експлуатації систем водопостачання і водовідведення.
Які ж роботи вважаються «газонебезпечними»? Насамперед, ті, що пов’язані з оглядом, чищення, ремонтом, розгерметизацією технологічного устаткування, комунікацій, в тому числі й роботи всередині ємностей (колекторів, тунелів, колодязів тощо). Під час їх проведення існує ризик виділення у робочу зону вибухопожежонебезпечних чи шкідливих парів, газів, інших речовин.
У зв’язку з цим на вказаних підприємствах обов’язково повинна бути наявною інструкція з охорони праці, розроблена відповідно до Типового положення. Також керівництво має забезпечити структурні підрозділи переліком газонебезпечних робіт із зазначенням робіт, що проводяться з оформленням наряду-допуску чи без його оформлення, проте з обов’язковою реєстрацією у журналі перед їхнім початком; і які викликані необхідністю ліквідації та локалізації аварій та аварійних ситуацій.
До проведення газонебезпечних робіт допускаються особи віком не молодші за 18 років, які пройшли медичний огляд навчання і відповідну перевірку знань. Бригада працівників повинна бути оснащена спеціальним автомобілем, а кожен член бригади – засобами індивідуального захисту (рятувальним поясом, мотузкою з карабіном, сигнальним жилетом, каскою, протигазами, двома бензиновими лампами тощо).
Водночас у зоні проведення газонебезпечних робіт на видному місці має бути встановлений плакат відповідного змісту; відкриті люки колодязів обов’язково огороджуються, а в нічний час – ще й освітлюються. Огородження виставляються і в умовах вуличного руху відповідно до вимог Інструкції, у темний час доби по краях огороджень у верхній частині вивішуються габаритні червоні ліхтарі.
Крім цього, існує низка заборон при виконанні газонебезпечних робіт. Так, не можна кришку каналізаційних люків відкривати руками. Також забороняється працівникам перебувати у колодязях чи камері без рятувального пояса і запаленої бензинової лампи ЛБВК; курити біля відкритого колодязя або люків камер, кидати запалені сірники чи факели у колодязі чи камери для огляду. Для освітлення слід використовувати акумуляторні ліхтарі з напругою не більше як 6 В. У жодному разі не можна видаляти газ з вказаних ємностей випалюванням чи поданням кисню з балона. А спуск робітника у загазований колодязь чи камеру дозволяється тільки в ізолюючому протигазі, і строк його перебування там не має перевищувати 30 хвилин. Усі ці та інші вимоги містяться у Типовій інструкції з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт.
Аби запобігти виникненню нещасних випадків на підприємствах водопровідно-каналізаційних господарств краю, керівництво Управління Держпраці у Закарпатській області ініціювало проведення цьогоріч у липні семінар-наради з представниками вказаних підприємств, під час якої планується вкотре обговорити ці питання.