5968
20:35 7.062017

Глава Уряду презентував проект нового пенсійного закону

Економіка 2862

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Уряду представив основні положення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій», що пропонує Уряд у рамках пенсійної системи, яка має запрацювати після ухвалення українським Парламентом з 1 жовтня 2017 року.

18921747_1878874322372065_3488409843499792584_n

Під час презентації Глава Уряду відзначив, що завданням Кабінету Міністрів був і залишається розвиток національної економіки та можливість віддати українським громадянам те, «що належить їм по праву». Саме тому з початку року в Україні було підвищено мінімальну заробітну плату, а зараз обговорюється рішення про збільшення пенсій.

«За рік ми удвічі збільшили мінімальну заробітну плату, зараз підвищимо пенсії для українських пенсіонерів. Будемо рухатися далі, накопичувати кошти для того, щоб віддавати більше людям. Пенсія не повинна бути милостинею – це має бути гідна плата за те, що людина гідно працювала. Відновлення цієї соціальної справедливості і відміна зрівнялівки, яка абсолютно усіх демотивує», – наголосив Глава Уряду.

Він зауважив, що вже зараз Уряд закладає можливість щорічної і автоматичної індексації пенсій, що сприятиме зростанню добробуту громадян та відчуттю турботи про людей праці.
«Наше головне завдання – віддати належне тим, хто сьогодні працює і виробляє національний продукт, хто своєю працею розвиває національну економіку. При цьому ми не повинні забувати про тих, хто десятиріччями працював на благо нашої країни і сьогодні знаходиться на заслуженому відпочинку, але, на превеликий жаль, у складних і скрутних умовах», – наголосив Володимир Гройсман.

Він підкреслив, що запропоновані Урядом зміни – це системна робота, яка змінює механізми, що існували раніше, та закладає нові фінансові й соціальні основи відносин між державою та громадянами. Разом з тим Володимир Гройсман подякував Президенту України Петру Порошенку та екс-прем’єр-міністру Арсенію Яценюку за їх внесок у стабілізацію економічної ситуації в країні, що дозволило сьогодні проводити необхідні реформи.

У ході засідання Уряд схвалив проект запропонованих змін і направив його для подальшого розгляду до Національної Ради Реформ. Глава Уряду звернеться до Президента України з проханням якнайшвидше провести таке засідання. Далі проект закону буде направлено в парламент для обговорення та ухвалення – як того вимагає План дій Уряду та обов’язки України, закріплені в програмі співпраці з міжнародними партнерами.

«Після ухвалення цього закону я беру на себе повну відповідальність за запровадження цього закону і за позитивний результат для українських пенсіонерів. Готовий нести за це абсолютно повністю свою персональну політичну відповідальність», – підкреслив Прем’єр-міністр.

Представляючи законопроект, Глава Уряду наголосив, що система пенсійного забезпечення, за якої більшість пенсіонерів знаходяться за межею бідності, потребує негайних змін. Так, з 12 мільйонів пенсіонерів 8 мільйонів отримує тільки мінімальну пенсію 1312 гривень (з травня цього року), яка становить лише близько 50 відсотків вартості «споживчого кошику» фактичного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Середній розмір пенсії по Україні становить 1828 гривень (станом на 1 квітня 2017 року).

Крім того, система нарахування пенсій є несправедливою. Формула розрахунку, яка включає застосування коефіцієнтів, доплат надбавок, суми індексації, є незрозумілою, і це не дозволяє людям розрахувати свою майбутню пенсію і негативно впливає на стимули сплачувати внески. Також повністю втрачена диференціація розмірів пенсій в залежності від заробітку. На сьогодні 8 мільйонів осіб призначається доплата до мінімальної пенсії. Також спостерігається дискримінація за роком виходу на пенсію.

Існуюча система також продукує дискримінацію за роком виходу на пенсію. Останнє осучаснення пенсій проводилось у травні 2012 року, тоді як мінімальну зарплату підвищували 9 разів. Як результат, має місце дискримінація пенсіонерів за роком виходу на пенсію – розмір пенсій за однакової кількості страхового стажу та заробітку може відрізнятися більш ніж утричі, а пенсіонери біднішають з часом.

Несправедливість при сплаті внесків для формування майбутнього пенсійного забезпечення породила низький рівень охоплення пенсійним страхуванням зайнятого населення, 25 відсотків зайнятого населення не сплачує ЄСВ (16,3 мільйона осіб – зайняте населення). Із 26 мільйонів населення віком від 18 до 60 років страхові внески на постійній основі самі сплачують 10,5 мільйона, за півтора мільйона – сплачує держава.

Ініціативи Уряду по забезпеченню підвищення пенсій  і сталості пенсійної системи

Першим кроком пенсійна реформа, запропонована Урядом, передбачає осучаснення пенсій. Для цього Уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.
Запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 гривень (раніше – в залежності від року призначення пенсії від 1197,91 до 3764,40 гривень), тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі. У результаті підвищення пенсій у разі здійснення осучаснення зарплати до 3 764,40 грн більше 5 мільйонів українських пенсіонерів з 1 жовтня 2017 року після ухвалення цього законопроекту Парламентом отримають підвищення пенсій від 200 грн до 1 тисячі гривень і більше щомісячно, з них близько 4 мільйонів українських пенсіонерів – отримають від 300 грн і більше 1 тис. гривень підвищення щомісячно, підкреслив Прем’єр-міністр.

Забезпечення бездефіцитність Пенсійного фонду

Мета пенсійної реформи – забезпечення бездефіцитності Пенсійного фонду у середньостроковій перспективі, що відбудеться через встановлення вимог до тривалості страхового стажу та мінімального розміру страхового внеску.

Раніше людина сплачувала до Пенсійного фонду менше, ніж отримувала. Так, станом на 1 січня 2015 року працівник у середньому сплачував 194 тис. 392 грн до Пенсійного фонду, натомість отримував після виходу на пенсію 204 тис. 984 грн, з 2016 року ця різниця зросла – з 127 тис. 327 грн до 231 тис. 984 гривень. Ця різниця і формувала дефіцит Пенсійного фонду.

«Сплачуєш менше – отримуєш більше, фактично, за рахунок тих, хто сумлінно працював та сплачував свої внески. Це шлях у нікуди, до ліквідації пенсійної системи країни», – наголосив Володимир Гройсман. Саме до цього роками доводили деякі українські політики, що збільшували «подачки» на рівні мінімальної пенсії, забирали у громадян можливість отримати справедливу пенсію, збільшували дефіцит Пенсійного фонду і руйнували саму систему, зазначив він.

Після підвищення Урядом мінімальної заробітної плати в країні внески до Пенсійного фонду сягнули 295 680 грн і перевищили видатки – 269 352 грн.

Пенсійний вік не підвищується

Прем’єр-міністр наголосив, що розробляючи пенсійну реформу, Уряду вдалося уникнути підвищення пенсійного віку. «Пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років», – зазначив Глава Уряду.

При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу: громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років). «Пенсійна система – це не соціальна допомога, а це внески людини, яка працює, для забезпечення своєї старості. Фактично, так працюють усі пенсійні системи світу», – зазначив він.

Уряд також передбачив скасування особливих умов виходу на пенсію, крім військовослужбовців. У цьому контексті передбачено замінити механізм відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15 та 7 відсотків за працівників, зайнятих на роботах, передбачених списками № 1 та № 2, що будуть розширені, та запровадження з 1 січня 2019 року через Накопичувальний пенсійний фонд накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій осіб віком молодше 35 років.

Також з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров`я, соціального захисту та інших, «яким було вигідніше вийти на пенсію через низьку заробітну плату». У цьому контексті Прем’єр-міністр зазначив, що Уряд минулого року збільшив заробітні плати для вчителів та лікарів та продовжить таке підвищення. «Український вчитель, український лікар має отримувати достойну заробітну плату», – підкреслив він.

Досягнення стабільності пенсійної реформи

Уряд ставить за мету досягнення стабільності пенсійної системи, що забезпечить справедливі пенсії і в майбутньому. У цьому контексті Кабінет Міністрів пропонує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85 відсотківа від розміру пенсії, але не менш 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Також Уряд передбачає у законопроекті автоматичну норму щодо щорічної індексації (перерахунку) пенсій для захисту від інфляції: із урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50 відсотків зростання середньомісячних зарплат за три роки та на 50 відсотків – індексу споживчих цін. «Це гарантія того, що ніхто більше в країні не буде залишати потреби українських пенсіонерів на потім. Ми закладаємо системну норму, яка забезпечуватиме осучаснення і підвищення пенсій щороку. Це є надзвичайно важливий крок, цього до нас ніхто не робив», – підкреслив Володимир Гройсман.

Крім того, Уряд пропонує передбачити на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5 відсотків з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як було заплановане Державним бюджетом. Таким чином, ця реформа з 1 жовтня дозволить підвищити пенсії 9 мільйонів українських пенсіонерів з 12 мільйонів.

Фінансова основа пенсійної реформи

Говорячи про фінансову основу пенсійної реформи, Володимир Гройсман зазначив, що додаткова потреба в коштах на проведення «осучаснення» пенсій з 1 жовтня 2017 року становить 11,2 мільярда гривень та близько 800 мільйонів для того, щоб наблизити підвищення соціальних стандартів з 1 жовтня, а не з 1 грудня. Разом ця сума становить 12 мільярдів гривень.
За 4 місяці 2017 року Уряд вже забезпечив надходження до Пенсійного фонду додаткових 7,9 мільярдів гривень після підвищення мінімальної зарплати. Очікується, що до кінця року додаткові надходження до Пенсійного фонду становитимуть більше 4 мільярдів гривень, що будуть спрямовані на виплату необхідних 12 мільярдів гривень. Таким чином, «кошти з 1 жовтня у нас вже є», – наголосив Володимир Гройсман.

У 2018 році додаткова потреба в коштах на виплату «осучаснених» пенсій з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму становитиме 30 мільярдів гривень. Разом з тим, додаткові надходження від ініціатив, передбачених законопроектом, та зростання власних надходжень Пенсійного фонду України, що вже сьогодні відбувається, становитимуть у сумі якраз 30 мільярдів гривень, яких буде достатньо для осучаснення і виплати пенсій у 2018 році, зазначив Глава Уряду. Все, що перевищуватиме цей показник, йтиме на погашення дефіциту Пенсійного фонду та забезпечення стійкості пенсійної системи, інформує Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
В Мукачеві притягнули до відповідальності чоловіка, який кермував напідпитку та пропонував хабар
15:58
Ужгородські баскетболісти зустрінуться з лучанами та рівнянами
15:51
Довічне позбавлення волі отримав депутат, який підірвав гранати під час засідання сільради на Закарпатті
14:11
Злочинну групу, до складу якої входило двоє жінок, викрили на Закарпатті
13:51
У ФК «Минай» новий рекордсмен за кількістю проведених ігор за команду
13:27
На Закарпатті СБУ викрила доцента вишу, яка за хабарі допомагала «студентам» ухилятися від мобілізації
13:18
У Чопі затримали батька та сина, які викрали автомобіль у місцевого жителя
12:29
У Тячеві затримали водія, який скоїв смертельну ДТП та втік з місця події
12:02
На Закарпатті два підприємця вкрали газу на 33,5 млн грн
11:44
Ужгородська футзальна ліга: розклад протистоянь 3-го туру
11:27
Всі новини