Абонплата за газ: скільки платитимуть закарпатці?
Уже з 1 квітня українцям будуть нараховувати обов’язкову абонплату за газ. Більшість споживачів до сих пір не розуміють, за що і скільки вони повинні сплачувати. Тариф за користування газовими мережами різний не лише для різних регіонів держави, але й сусідніх сіл. Закарпаття опинилося серед областей з найвищими тарифами за абонплату.
Тож за що і скільки будуть платити закарпатці, з’ясовував «Карпатський об’єктив».
Що таке абонплата і навіщо вона?
Тепер ціна на газ буде розділена на два складники. Перший – це все ті ж показники споживання, тобто те, що лічильник нарахував (або, якщо його немає, середня норма споживання, визначена Кабміном). Другий – плата за користування комунікаціями. Тобто з колишньої ціни 6879 грн/тис. куб. м виділять окремо відсоток за транспортування газу. Звичайно, нова ціна для споживача залежить від розміру цього відсотка. «Укртрансгаз» запевняє, що це 23% у структурі тарифу.
У Нацкомісії заявляють, що таким чином хочуть зробити тарифи прозорими. Щоб кожен платив за спожитий газ, але при цьому всі оплачували користування газотранспортними комунікаціями. Досі вартість транспортування газу по трубах була автоматично включена в його ціну. Тобто вартість ремонту і техобслуговування трубопроводів. Наприклад, господарі осель могли роками не проживати в них, не сплачуючи жодної копійки за газ, однак уся інфраструктура підтримувалася в робочому стані коштом інших споживачів.
Скільки доведеться платити?
Якщо з тарифу забирають частку за транспортування газу, то саме паливо має подешевшати. Це логічно, і так буде. Нова ціна газу як товару становитиме 4 942 грн/тис. куб. м, але до неї треба приплюсувати граничну торговельну націнку газопостачальної компанії 3,2% і ПДВ. На виході матимемо максимальні 6120 грн/тис. куб. м. Тобто паливо подешевшає всього лише на 12%.
Читайте також: Закарпатська облрада вимагає скасувати абонплату за газ та звільнити керівництво НКРЕ. ФОТО, ВІДЕО
Якщо з цим усе зрозуміло, то з абонплатою не все так просто. Це буде щомісячна фіксована сума, яка залежить не від обсягу спожитого газу, а від максимальної потужності лічильника газу, встановленого у споживача. Як відомо, є різні види лічильників щодо пропускної спроможності – для газових котлів, колонок та газових плит. Ось за цим параметром вам і нарахують абонплату.
НКРЕКП оприлюднила тарифи за користування мережами для кожного регіону. Для ПАТ «Закарпатгазу» тариф становитиме для побутових споживачів за 1 куб. м без ПДВ 0,03885. Місячна плата для G 2,5 (типорозмір лічильника газу) з ПДВ – 136 грн, для G 4 з ПДВ – 204 грн.
За оприлюдненою НКРЕП таблицею, найнижча абонплата для населення буде в Тернополі, Києві та Дніпрі, а найвища – у Тернопільській області та на Закарпатті.
Ціни вниз чи вгору?
Представники НКРЕКП зазначають, що нововведення знизить середньорічну платіжку за газ на 4%.
Водночас розрахунки LIGA.net свідчать, що майже половині населення в країні доведеться платити більше. У першу чергу це стосується українців, які проживають у квартирах без лічильників і використовують газ для приготування їжі. Таких в Україні близько 40% від загальної кількості побутових абонентів, за даними 2015 року.
Тож ціни на газ дійсно знизяться, але з урахуванням абонплати зростуть для багатьох споживачів.
У свою чергу, уряд вимагає переглянути рішення Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, щодо введення в дію абонентської плати за газ.
Про це йдеться у відеозверненні Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, оприлюдненому на його сторінці в соціальній мережі «Фейсбук».
«Ні я, ні уряд це категорично не підтримуємо. Нещодавно я мав розмову з представником комісії, яка встановила цю абонплату з 1 квітня. Хоча НКРЕ і не підпорядковується уряду та Прем’єр-міністру, але я в понеділок направлю офіційне звернення. Вимагаю, щоб це рішення було переглянуто», – підсумував Гройсман.
Що ж, поживемо-побачимо, чи вдасться уряду переконати Національну комісію переглянути нововведення, аби дійсно тариф подешевшав для населення, а його розрахунок був прозорим. Тому що зараз ситуація виглядає з точністю до навпаки.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися