3512
20:48 13.122016

В результаті селекційної роботи науковцями краю створено і занесено в реєстр 22 сорти сільськогосподарських культур

Економіка 6694

Закарпаття має великий науковий потенціал.

1

Однин із них зосереджений у Закарпатській державній сільськогосподарській дослідній станціяї , яка є центром наукового забезпечення агропромислового виробництва Закарпаття.

Історія розвитку

Історія наукового закладу розпочалася з 1946 року, коли у системі Міністерства сільського господарства України на базі насінницького господарства Кошіцької державної сільськогосподарської станції була створена Закарпатська державна дослідна станція.

bakta_23_20140929_1094119442
Формування станції було в основному завершено у 1956 році об’єднанням її з Берегівським опорним пунктом Всесоюзного науково-дослідного інституту виноградарства та виноробства і Закарпатським опорним пунктом Всесоюзного інституту чаю та субтропічних культур.
За роки своєї діяльності станція нагромадила великий досвід роботи по основних напрямках сільськогосподарської науки. Великий науковий потенціал, потужна матеріально-технічна база дали можливість у 1989 році створити Закарпатський інститут агропромислового виробництва Української академії аграрних наук.
У квітні 2012 року наказом НААН Закарпатський інститут АПВ був реорганізований в Закарпатську державну сільськогосподасрьку дослідну станцію, до складу якої входять:

  • Гірський науковий підрозділ (Воловецький район, село Нижні Ворота)
  • Державне підприємство «Дослідне господарство Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції» (село Велика Бакта)
  • Державне підприємство «Дослідне господарство Агрофірма «Еліта» Закарпатської державної сільськогос-подарської дослідної станції» (Ужгородський район, село Ратівці).

3

Загальна чисельність працівників у дослідній станції становить 62 чоловіка, з них 39 дослідників, серед яких 12 кандидатів наук.
Площа сільськогосподарських земель в установі, складає – 2640,1 га, в т.ч. ріллі – 1572,1 га.

Читайте також: Екзотичний сад ужгородського селекціонера. ФОТО

Інтелектуальна власність

Інтелектуальна власність Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції В результаті селекційної роботи науковими співробітниками створено і занесено в Державний реєстр сортів України 22 сорти сільськогосподарських культур, в т.ч.: кукурудза ЗЖЗ,  гібрид кукурудзи Боржава-290, картопля – 8 сортів, тютюн – 8 сортів, перець пряний Бактянець, любисток лікарський Мрія, гісоп лікарський Світанок, цибуля шалот Оксамит, лофант анісовий Початок, меліса лікарська Цитронелла, люцерна хмелевидна Берегиня; 99 ліній кукурудзи та 17 зразків тютюну.

bakta_15_20140929_1663178043

Впроваджуються у виробництво сорти картоплі Свалявська, Гірська, Ужгородська та Мукачівська, виведені нашими селекціонерами на чолі з Д.В. Равликом. В дослідній станції формується та зберігається в життє-здатному стані базова колекція тютюну.

Унікальністю колекції є збереження та поповнення її інтродукованими зразками із різних країн, а також новими результами селекційної роботи, які забезпечують високу потенційну продуктивність і адаптивність зразків сортотипів тютюну, які культивуються в Україні.

Цінність малопоширених овочевих культур цибулі шалот та перцю пряного виведених селекціонерами дослідної станції полягає у їх специфічних смакових особливостях та високому вмісту біологічно активних речовин, які залишаються незмінними навіть під час тривалого зберігання, а особливо важливим це є у зимовий період, коли спостерігається нестача вітамінів.

Дослідна станція виготовляє та реалізує фіточай «Ароматний» та «Закарпатський». Він є профілактичним засобом багатьох захворювань. Вживання його сприяє процесу кровообігу, знижує тиск, зміцнює серцеві м’язи, нормалізує роботу шлунку і кишківника, благотворно впливає на сон і нервову систему.

 bakta_18_20140929_1632649208

Основні напрямки наукових досліджень

  1. розробка теоретичних та технологічних основ новітніх агротехнологій вирощування сільськогосподарських культур в умовах Закарпаття;
  2. вивчення закономірностей динаміки показників основних агрохімічних властивостей ґрунтів та розробка заходів з раціонального використання добрив та збереження родючості;
  3. збереження зразків генофонду зникаючих рідкісних сортів плодових і горіхоплідних культур, кукурудзи і тютюну з метою ефективного їх використання;
  4. вивчення перспективних високоврожайних, адаптованих до факторів навколишнього середовища сортів овочевих, ефіроолійних та  пряно-ароматичних рослин.
  5. створення нових високопродуктивних сортів картоплі,  овочевих    і    пряно-ароматичних    культур,   гібридів  кукурудзи  комплексностійких до захворювань та шкідників і забезпечення виробника первинним та елітним насінням високої якості;
  6. створення нових сортів тютюну та удосконалення системи насінництва на основі застосування явища апоміксису з метою скорочення селекційного процесу;
  7. сортовивчення нових та перспективних для умов області сортів винограду, плодових та плодово-ягідних культур і вдосконалення елементів технології вирощування посадкового матеріалу;
  8. удосконалення існуючих технологій вирощування сільськогосподарських культур в гірській зоні Закарпаття.
  9. збереження генофонду та покращення племінних якостей бурої карпатської породи ВРХ;
  10. розробка науково-обгрунтованих методів збереження, удосконалення та ефективного використання коней гуцульської породи та їх помісей в господарствах Закарпатської області;
  11. удосконалення племінних і продуктивних якостей овець породи прекос в умовах Закарпаття.
 5

Гірський науковий підрозділ

Наказом № 8353 від 11 листопада 1903 року Міністра Землеробства Угорщини у Нижніх Верецьках було організовано полонинське показове господарство та молочно-господарська ферма.
В 1926 році на базі державного дослідного господарства відкрилась двокласна господарська школа, яка функціонувала з 1939 по 1944 рік.
В 1947 році на базі господарської школи було створено дослідне поле гірського землеробства і тваринництва, в якому працювали 25 чоловік, в тому числі 12 наукових співробітників.
В 1960 році дослідне поле було перетворене в республіканську Гірсько-Карпатську сільськогоспо-дарську дослідну станцію, яка після декількох реорганізацій і перейменувань із змінами відомчого підпорядкування називалась Гірсько-Карпатською дослідною станцією Української Академії аграрних наук, а з квітня 2012 року гірський науковий підрозділ Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції.

Структура  Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції:

  1. Лабораторія грунтознавства та агрохімічних аналізів
  2. Лабораторія багаторічних насаджень
  3. Лабораторія овочівництва та пряно-ароматичних культур
  4. Лабораторія  тваринництва
  5. Лабораторія селекції та технології виробництва сільськогосподарських  культур
  6. Лабораторія економіки
  7. Лабораторія наукового забезпечення трансферу інновацій
  8. Науково-технологічний відділ координації роботи з науково – методологічними центрами та головними інститутами по гірському підрозділу: Лабораторія картоплярства та землеробства, Лабораторія кормовиробництва, тваринництва та агроекології
telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Мукачівський музикант і композитор Мирослав Екман представив другу концертну програму «Спектри української фортепіанної музики»
09:22
Закарпатцям рекомендують скористатися відсутністю черг та заздалегідь подбати про документи
09:00
У Ясінянській громаді проведено захід до Дня Гідності та Свободи
08:45
У Мукачеві 55 сімей опікунів та піклувальників виховують 63 дитини
08:30
До Всесвітнього дня туалету в краєзнавчому музеї відкрили нову локацію
17:45
Роботодавці мають звернутися до Держпраці щодо медогляду працівників до 1 грудня
17:23
На Берегівщині затримали трьох «ухилянтів», що намагалися потрапити до Угорщини
17:16
Поліція Закарпаття розшукала зловмисника, який скоїв смертельну ДТП та втік за межі області
16:21
На Ужгородщині попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
15:56
Ужгородські рятувальники ліквідували пожежу в металевому вагончику
15:37
Всі новини