Що зміниться для закарпатців із 2025 року
Новий рік завжди несе зміни в життя людини, родини, держави. Тож у 2025-му на всіх нас також чекає низка новацій. Основні з них – у доробку від «Карпатського об’єктива».
Які будуть зарплати
Кабінет Міністрів України під час ухвалення бюджету на 2025 рік затвердив розміри мінімальних заробітних плат. Документом, зокрема, був установлений розмір прожиткового мінімуму. Він залишився на рівні 2024 року. Тобто мінімальна зарплата і прожитковий мінімум не зміняться.
За словами міністра фінансів Сергія Марченка, хоча очікується, що фінансування соціальної сфери буде стабільним, про жодні підвищення найближчим часом не йтиметься.
«На нинішньому етапі, і це також було домовлено з партнерами, у нас немає змоги підвищувати соціальні стандарти. У 2024-му мінімальна заробітна плата зросла на 19% – до 8 тисяч гривень. Ми вважаємо за можливе зберегти цей розмір на весь наступний рік», – наголосив він.
Водночас планується зростання середньої заробітної плати на 10–15% – до 24 389 гривень. Проте, як пояснює експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, підвищення середньої зарплати без мінімалки лише провокує інфляцію.
«У держави є тільки один реальний важіль, який може вплинути на ріст середньої заробітної плати, – підвищення мінімальної заробітної плати. Якщо мінімалка залишається на поточному рівні, то середня зарплата може зрости за рахунок часткової детінізації цілого сектору економіки. Або ж це є наслідком дефіциту робочої сили, що призводить до вимушеного підняття заробітних плат, щоб зберегти працівників на робочих місцях. Така ситуація стимулює інфляцію», – каже економіст.
Що чекає на пенсіонерів
На тих, хто перебуває на заслуженому відпочинку, чекають певні зміни. У 2025 році плануються два етапи підвищення пенсійних виплат.
Це, зокрема, індексація, яка відбудеться в березні, та підняття розміру виплат для деяких пенсіонерів улітку. Як зауважила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович, збільшення соцвиплат можливе після прийняття змін до законодавства.
Водночас із 2025 року на українців чекають нові правила виходу на пенсію. Зокрема ті громадяни, які в 60 років не мають достатнього страхового стажу, будуть змушені працювати ще три або п’ять років.
Крім того, якщо людині виповнюється 65, а мінімального стажу немає, то держава виплачуватиме не пенсію, а соціальну допомогу. Про зміни, які з 1 січня 2025 року очікують на українців поважного віку, повідомляє портал Пенсійного фонду (ПФУ).
Зміни для пенсіонерів:
– якщо є 60 років, для отримання пенсійних виплат треба мати 32 та більше років стажу (тобто 32 і більше років робилися відрахування із зарплати за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням). У разі відсутності необхідного стажу вихід на пенсію відкладається;
– якщо є 63 роки, для отримання пенсії слід мати від 22 до 31 року стажу;
– якщо є 65 років, потрібен стаж від 15 до 31 року;
– якщо є 65 років, але стаж менш як 15 років, людина не матиме пенсії, але отримуватиме від держави соціальну допомогу (у 2025 році – 2 361 гривню, розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб). У ПФУ пояснили, що до 2028-го тривалість страхового стажу щороку зростатиме на рік. Таким чином, якщо людині виповниться 60 років у 2028-му, для виходу на пенсію їй треба буде мати 35 років стажу. Крім того, якщо громадянин матиме 40 років стажу, то в нього буде право вийти на пенсію в будь-якому віці.
Нова формула розрахунку пенсійних виплат почне діяти з 1 липня 2025 року.
Учителі отримають додаткові виплати
Із 1 січня 2025 року освітяни мають отримувати соціальні виплати в розмірі 1300 гривень, а з 1 вересня – 2600 гривень. Надбавка стосуватиметься не лише вчителів, але й психологів, керівників гуртків та вихователів груп продовженого дня.
Крім того, як наголошують у Міністерстві освіти, грошову надбавку отримають працівники педагогічних закладів загальної середньої освіти як державної, так і комунальної форми власності. Щомісячні доплати будуть нараховуватися автоматично, тож працівникам не треба подавати жодних додаткових заяв чи документів.
Але є нюанс. Доплати розраховані виключно на педагогічних працівників середніх шкіл. Це означає, що вихователі дитячих садків, викладачі професійно-технічних закладів та працівники коледжів не підпадають під дію цієї новації. Крім того, розмір доплат розраховується пропорційно до педагогічного навантаження, тому працівники, які мають менше годин, відповідно будуть отримувати менші суми.
Зміни в дошкільній освіті
Із 1 січня 2025 року набув чинності новий Закон «Про дошкільну освіту». Його автори наголошують, що він спрямований на поліпшення якості освітніх послуг та створення комфортних умов для дітей, вихователів і батьків.
Тож що в ньому цікавого та які зміни він передбачає?
Для вихователів – оптимізоване навантаження, 56-денна щорічна відпустка, а також можливість отримувати підвищені надбавки та доплати.
Для батьків – забезпечення доступності садочків за місцем проживання, вибір зручної форми навчання (очна, мережева, дистанційна), а також нові типи закладів (мобільні, сімейні та мінісадки).
Для закладів освіти – чіткі правила прийому дітей, створення інклюзивного або спеціального освітнього середовища для дітей з особливими потребами.
Для влади і засновників – обов’язок забезпечити садочки необхідними ресурсами, гарантувати доступність освітніх послуг та справедливу оплату праці вихователів.
Як наголошується на офіційному сайті МОН, триває розроблення нормативно-правових актів для реалізації нововведень. Планується ухвалення ще 28 документів, які допоможуть імплементувати законодавчі зміни.
Реформа має забезпечити інклюзивність, урахування потреб кожної дитини та створення умов для її гармонійного розвитку.
Сигарети знову подорожчають
Багатьом доведеться кинути палити, адже ціни на сигарети стрімко йдуть угору. Верховна Рада знову збільшила акциз на тютюнові вироби.
Згідно із законом, з 1 січня 2025 року збільшується специфічна ставка акцизу на сигарети з фільтром та без нього на 23,4%: із 47 до 58 євро за 1000 штук.
Відповідно мінімальне податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку зростає на 23,9%: із 63,45 до 78 євро за 1000 штук.
За розрахунками нардепа Ярослава Железняка, пачка сигарет подорожчає приблизно на 40 гривень. За оцінкою ЦЕС, сигарети зростуть у вартості на 20–25 гривень.
Нові податки
Багатостраждальний закон про підвищення податків переносить запровадження військового збору для ФОПів І, ІІ і ІV груп та юридичних осіб ІІІ групи з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року.
Ухвалені парламентом зміни передбачають:
– ФОПи на загальній системі оподаткування та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, оплачуватимуть військовий збір зі своїх чистих доходів за 2024 рік за ставкою 1,5%, а з 2025 року ставка для них становитиме 5%;
– ФОПи-військовослужбовці, ФОПи на тимчасово окупованих територіях, на лікарняних та у відпустці отримають пільги зі сплати військового збору за аналогією з єдиним податком;
– військовий збір для е-резидентів скасовано;
– військовий збір, сплачений ФОПом, можна зараховувати до мінімального податкового зобовʼязання.
У законі врахували дві правки, які викликали запитання від бізнесу ще під час розгляду податкового законопроєкту. Зокрема в документі йдеться, що до кінця війни підприємців не штрафуватимуть за неподання звітів щодо контрольованих іноземних компаній. Крім того, було ухвалено ще одну правку, яка передбачає зниження ставки рентної плати для видобування каоліну (гірської породи з групи глинистих мінералів, які мають велике значення як у природничих науках, так і різних промислових секторах).
Новий закон про автоцивілку
Новації з 1 січня чекають і на водіїв. Набуває чинності новий закон про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
На офіційному сайті Мін’юсту подається роз’яснення нововведень і зазначається, що закон захищає інтереси як страхувальників, так і потерпілих осіб.
Зміни, про які варто знати водіям:
Потерпілі в ДТП будуть отримувати належний захист. Посилюється рівень захисту потерпілих у ДТП шляхом поступового підвищення максимальних розмірів страхової суми до розмірів, що відповідають європейським стандартам.
Буде скасовано державне регулювання цін на поліси автоцивілки та запроваджено визначення індивідуальної ціни для кожного страхувальника. Водночас братиметься до уваги персональна історія в попередніх періодах страхування, відсутність ДТП або наявність збитків у минулому.
Модель прямого врегулювання збитків стане обов’язковою. Потерпілий отримає право звертатися за врегулюванням страхової події до страховика, з яким у нього укладений договір, а не до страхової компанії винуватця ДТП.
Розрахунок страхової виплати буде відбуватися без урахування зносу автомобіля (для розрахунку вартості ремонту авто беруться нові запчастини, дозволені заводом-виробником). Новація стосується автомобілів з терміном експлуатації до 5 років. Для авто віком від 6 років і більше до розрахунку вартості ремонту враховуються запчастини-аналоги. Страховик буде зобов’язаний надати три варіанти СТО в межах 150 км від місця проживання потерпілого. У разі відмови потерпілої особи від здійснення оплати на СТО, виплата здійснюватиметься на поточний платіжний рахунок.
Скасування франшизи. Нове законодавство забороняє застосовувати франшизу в договорах ОСЦПВВНТЗ. Позбавлення полісів від франшизи – частки коштів, яку споживач мав сплачувати самостійно, – зробить систему страхування більш зрозумілою та доступною для клієнтів.
Залишаються чинними знижки на поліс «автоцивілки» для окремих категорій пільговиків у розмірі 50%. Зокрема для учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності, людей, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до I або II категорії, пенсіонерів та людей з інвалідністю І групи. Звертаємо увагу, що зменшення вартості страхового поліса для таких категорій громадян застосовується виключно щодо забезпечення авто, які не використовуються з метою надання платних послуг перевезення пасажирів або вантажу та мають обсяг двигуна до 2500 куб. см або потужністю до 100 кіловат (для електромобілів).
Ліміт страхового відшкодування за Європротоколом буде скасовано. При цьому такий ліміт може бути встановлений Національним банком України в майбутньому.
До Євросоюзу – за гроші
Із 2025 року на нас чекають нові правила перетину кордону, а точніше, в’їзду до країн ЄС.
Спочатку планувалося, що ці зміни набудуть чинності ще у 2024-му, але згодом новації відтермінували до середини 2025-го.
Отже, незабаром для тих, хто подорожує без віз, але планує відвідати ЄС, діятимуть нові правила в’їзду. Вони передбачають необхідність отримання спеціального дозволу – ETIAS. Це правило торкнеться громадян 60 країн, серед яких і Україна.
Проте великою перепоною для мандрівок нововведення теоретично стати б не мало. Отримати ETIAS можна буде швидко і практично без зайвих формальностей. Для цього нашим краянам не потрібно звертатися до консульства, не буде збиратися також біометрична інформація. Заявку можна подати онлайн, а отримати ETIAS – через Європейську систему інформації та авторизації для подорожей.
Для цього потрібно:
– мати електронну пошту;
– заповнити онлайн-форму;
– сплатити збір у розмірі 7 євро;
– надати паспорт, що буде дійсним ще не менше трьох місяців.
ETIAS надає право перебувати в будь-якій з 30 країн Європейського Союзу до 90 днів. Загальний термін дії дозволу – три роки або до завершення терміну дії паспорта, що був зазначений при подачі заявки.
МСЕК – усе!
Із 1 січня МСЕК більше немає. Так вирішили депутати. Вони проголосували за закон про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 2025 року. Натомість експертні комісії будуть створені в лікарнях.
На Закарпатті для цього обрали 11 медичних закладів, де визначатимуть працездатність людей. Це:
– Закарпатська обласна клінічна лікарня імені Андрія Новака;
– Ужгородська міська багатопрофільна клінічна лікарня;
– Закарпатський протипухлинний центр;
– Обласний клінічний фтизіопульмонологічний лікувально-діагностичний центр;
– Закарпатський обласний клінічний центр кардіології та кардіохірургії;
– Лікарня святого Мартина;
– Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова;
– Виноградівська районна лікарня;
– Хустська центральна лікарня імені О.Віцинського;
– Тячівська районна лікарня;
– Рахівська районна лікарня.
На сайті Міністерства охорони здоров’я України зазначається: «Електронна система допоможе позбутися зайвих паперів і гарантує прозорість та підзвітність у прийнятті рішень експертними командами. У ній буде фіксуватися кожна дія і кожен документ, щоб ніхто не міг заднім числом змінити діагноз чи рішення».
Ціни і курс долара
Прогнози експертів різні, але, як наголошується в макроекономічному прогнозі інвестиційної групи ICU, до кінця року інфляція в Україні може сповільнитися до 7%, а курс долара – зрости до рівня в 45,7 гривні.
«Фінансової допомоги, яку зобов’язалися надати партнери України у 2025 році, буде повністю достатньо, щоб гарантувати макроекономічну стабільність. Тож бізнес та населення переважно не матимуть справи зі значними економічними викликами. Ця фінансова допомога наступного року значною мірою вже буде фінансуватися за рахунок доходів від знерухомлених російських активів», – наголосив голова департаменту макроекономічних досліджень Віталій Ваврищук.
За його словами, протягом більшої частини року українська економіка функціонуватиме в тих же умовах, що й у 2024-му.
Реальність, звісно, може виявитися дещо іншою, але хочеться вірити в краще.
Що ж стосується цін на продукти, то передбачається, що вони зростуть приблизно на 10%. У Нацбанку очікують пришвидшення продовольчої інфляції вже в першій половині 2025 року.
«Об’єктивно в нас кожного року в першому кварталі відбувається ситуація, коли ціна на продукти росте. Серед нинішніх причин – поганий урожай і витрати на його зберігання. Насамперед це впливає на групу зернових та овочів, які традиційно навесні ростуть на 30–50%. Порівняно з цієї групою товарів, м’ясо та молочні продукти показуватимуть набагато менший ріст. А що буде далі, залежатиме від урожаю. Якщо виявиться хорошим, то ціни зупиняться», – наголошує економіст Олег Пендзин.
Тарифи на газ і світло
Національний банк України переконує, що у 2025 році тарифи на газ, опалення та гарячу воду переглядатися не будуть. Проте додає, що у 2026-му їх усе ж доведеться підняти, щоб привести до економічно обґрунтованого рівня.
Утім радіти завчасно не варто. Адже, зокрема, заступник голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко стверджує, що вже після опалювального сезону уряд спробує вкотре переглянути ціни на світло для населення в бік підвищення.
У той же час нардеп упевнений, що попереднє підвищення тарифу до 4,32 грн/кВт год. було необґрунтованим.
«У Верховній Раді створена тимчасова слідча комісія, завданням якої є розібратися в обґрунтованості та законності всіх урядових рішень стосовно останнього підвищення ціни до 4,32 гривні», – каже Олексій Кучеренко.
На жаль, це не єдиний тариф, який невдовзі можуть підвищити.
«Газ у 2025 році орієнтовно зросте на 30–40% – до 10,5–12 гривень. Тепло для населення подорожчає на 30%, для теплокомуненерго – на всі 40%. Якщо зараз ви сплачуєте за тепло десь 40–45 гривень на місяць за квадратний метр залежно від міста, де проживаєте, то у 2025 році сума в платіжці зросте до 55–60 гривень за квадрат», – прогнозує голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Реєстрація домашніх улюбленців
Із січня 2025 року в Україні стартує запуск Єдиного державного реєстру домашніх тварин. Реєстрація буде безоплатною. Вносити до бази даних потрібно котів, собак і тхорів. У реєстрі міститиметься інформація про вакцинацію, хвороби тварин та контакти власників. База буде доступна для всіх ветеринарних лікарів, як державних, так і приватних. Останнім це дозволить видавати паспорти державного зразка.
У Міністерстві цифрової трансформації запевнили, що у 2025 році документи тварин будуть і в «Дії». Реєстрація наразі добровільна, але розробники закликають бути свідомими та не нехтувати державним реєстром. Запроваджувати податок на тварин не планується.
Платні медичні послуги з 1 січня
У медичній сфері також є новації, зокрема вводиться офіційна плата за певні види допомоги.
У МОЗ перерахували платні медичні послуги: якщо немає направлення сімейного лікаря (крім окремих вузьких спеціалістів); якщо послуги надають юридичним особам; якщо звертаються військові та держслужбовці, які не прикріплені до лікарні; якщо послуга не належить до переліку Програми державних гарантій; якщо медичну послугу надають удома і на бажання пацієнта; якщо громадянин обирає самостійно, у кого хоче лікуватися та отримати консультацію; якщо людина хоче перебувати в палаті з підвищеним комфортом.
За яких умов лікування та консультації й надалі будуть безплатними: якщо послуга є в програмі медичних гарантій і якщо пацієнт має направлення сімейного лікаря; надання первинної та екстреної допомоги; надання допомоги пацієнтам у невідкладних станах; безплатний візит до деяких спеціалістів, навіть якщо немає направлення від сімейного лікаря (гінеколог, психіатр, нарколог, стоматолог, педіатр, фтизіатр, лікар, у якого спостерігається людина з хронічним захворюванням).
Марина АЛДОН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися