28631
15:18 5.022024

Ми прагнемо, аби якнайбільше закарпатських підприємців отримало допомогу – Маріанна Беркі

Економіка 2833

Про можливості економічного розвитку, діяльність Благодійного фонду «Закарпатський центр економічного розвитку «Еган Еде» ми поговорили з директоркою фонду Маріанною Беркі, котра зокрема повідомила, що наразі тривають дві програми підтримки й організація прагне, аби якнайбільше закарпатських підприємців отримало допомогу.

– Діяльність фонду вивчали спецслужби та прокуратура. На якому етапі ця справа?

– Справи за звинуваченням у сепаратизмі, протидії територіальній цілісності країни та фінансуванні діяльності, яка може змінити державні кордони, тривають проти фонду з 2017 року. Як відомо, у листопаді 2020 року СБУ провела обшук в офісі нашої організації, допитала керівництво фонду, співробітників та кількох заявників-підприємців. Справа досі не закрита, прокуратура не може довести безпідставні звинувачення. Правоохоронці час від часу порушують цю справу, або, навпаки, відкладають її на кілька місяців. Продовжую наголошувати: Благодійний фонд «Закарпатський центр економічного розвитку «Еган Еде» здійснює діяльність відповідно до законодавства та нормативно-правових актів.

– Наскільки війна обмежує вашу діяльність із розвитку підприємництва?

– «Воєнна спецоперація», розпочата Російською Федерацією 24 лютого 2022 року, та її наслідки накладають відбиток не лише на діяльність фонду, а й на заявників-підприємців. Війна заважає повноцінній роботі нашої організації та безперешкодному проведенню грантових виплат.  Воєнний стан, загальна мобілізація, надзвичайні та обмежувальні заходи, запроваджені на території країни, ускладнюють адміністративні та закупівельні процедури для наших заявників-підприємців. Крім того, бойові дії, що відбуваються в Україні, спричиняють значні перебої в роботі каналів закупівель і ланцюгів постачання, а також виробничих процесів, які є основою для реалізації проєктів. У кількох випадках через вищезазначені причини нам довелося змінити строки реалізації та розрахунків, а також виконання договірних зобов’язань, щоб заявники-переможці могли успішно реалізувати свої проєкти. Ми запровадили метод спрощення у грантових програмах, оголошених у 2023 році, зокрема, дозволили подачу документів і в електронному вигляді. Пріоритетом для фонду залишається оприлюднення інформації про гранти, прийняття рішень, підписання договорів із переможцями, перерахунок їм грантових виплат. 

– Які грантові програми діяли у 2023 році? Чи є більш ранні, які ще чекають на реалізацію?

– Усі наші попередні грантові програми були реалізовані, незважаючи на труднощі останніх років (епідемія коронавірусу, війна). Ми успішно втілили грантові проєкти з розвитку підприємництва і  туризму, оголошені у 2019 році. Фонд подав відповідні фінансові звіти грантодавцю, Міністерству зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, які були прийняті. У рамках програми підтримку отримало 127 представників туристичного бізнесу та 780 підприємців інших напрямків. 

Також була реалізована програма підтримки фермерів, оголошена у 2019 році, проведенню якої спочатку завадила епідемія коронавірусу, а згодом і війна. Загалом було 685 переможних заявок,  418 підприємцям було виплачено загалом понад один мільярд форинтів допомоги. Понад чотири сотні фермерів змогли розширити свій бізнес та оновити техніку завдяки цій підтримці. А це – нові робочі місця, розвиток економіки в краї, допомога та надання можливості  залишатися й жити на батьківщині навіть у цей важкий воєнний період. 

– Як втілюється грантова програма з підтримки сільгоспвиробників, яку цього року оголосили вперше?

– Інформацію про програму «Підтримка діяльності підприємств сільськогосподарського виробництва» фонд оголосив 22 листопада 2023 року. Раніше грантового проєкту такого типу в нас не було. Він має на меті допомогти людям  із закупівлею витратних матеріалів для сільськогосподарського виробництва (добрива, засоби захисту рослин, насіння, саджанці тощо) закарпатським підприємствам, які займаються в краї господарською діяльністю. Максимальна сума підтримки – 75 тисяч гривень. Незважаючи на війну та негативні обставини в країні, можна констатувати великий інтерес до цієї програми. Багато підприємців зазначили, що у зв’язку з війною та воєнним станом адміністрування діяльності ускладнилося, як наслідок, вони не зможуть подати свої грантові заявки до зазначеного терміну. Тому фонд вирішив продовжити термін подачі заявок до 17 січня 2024 року. У рамках конкурсу надійшло близько 400 заявок. Більшість із них – на закупівлю добрив, засобів захисту рослин та насіння. Наразі триває обробка заявок, після чого відбудеться оцінка.

– У грудні було оголошено прийом заявок у рамках соціальної програми «Перший крок». Що про неї слід знати?

– Соціальна програма «Перший крок» фінансується Міністерством сільського господарства Угорщини. Реалізовує її Благодійний фонд «Закарпатський центр економічного розвитку «Еган Еде» спільно із Закарпатським обласним благодійним фондом «Pro Agricultura Carpatika». Війна принесла багато випробувань закарпатським угорцям як в економічному, так і в соціальному плані, зокрема унеможливила вирощування продуктів малими сімейними господарствами. Мета програми – допомогти соціально вразливим сім’ям, які виховують кількох неповнолітніх дітей і не мають значних фінансових резервів. Для них життєво важливо, щоб їхні господарства працювали якомога продуктивніше і щоб вони могли отримувати доступ до високоякісного насіння. Маємо на меті, щоби ці багатодітні фермери отримали безповоротну підтримку в рамках проєкту. Наразі прийнято рішення надати допомогу близько 160 заявникам. 

– Які плани та ідеї на 2024 рік, зважаючи на нинішню ситуацію? 

– Пандемія коронавірусу, а потім війна, а також постійні перевірки з боку СБУ поставили і продовжують ставити перед фондом та заявниками серйозні виклики та труднощі. У країні тривають бойові дії, економічні показники держави значно впали, банківська та фінансова системи стали нестабільними. Функціонування української держави та економіки залежать від зовнішньої фінансової допомоги й позик. Країна на межі банкрутства, інфляція зростає з кожним днем. У нинішній хаотичній та непередбачуваній ситуації не варто просто зараз будувати далекосяжні плани та робити обіцянки. Звісно, ​​у нас є ідеї, але наразі ми зосереджені на успішній реалізації вже запущених програм та на наданні підтримки якомога більшій кількості підприємців.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
В Ужгороді молодь презентувала «Ігри з прав людини»
19:46
Понад 150 представників спортивної спільноти Закарпаття привітали напередодні професійного свята
19:30
В галереї «Ужгород» урочисто відкрили виставку Андреї Прислупської
19:15
У Мукачеві стартували змагання з бочі серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарата
18:46
В Ужгороді відбулася творча зустріч із Василем Неволовим
16:10
На Закарпатті очікується погіршення погодних умов
15:56
У селі Верхній Коропець попрощалися з полеглим Героєм – Володимиром Новодольським
15:45
Стали відомі показники житлового будівництва Закарпатської області за січень–червень 2024 року
15:33
Закарпатська спецпрокуратура перевірить законність дій працівників ТЦК при затриманні чоловіка у Мукачеві
15:16
Півзахисник ФК «Ужгород» Дмитро Шух: «В клубі є все, що потрібно для розвитку та прогресу молодого футболіста»
14:04
Всі новини