«Розділення» квитанції на газ: відповіді на основні питання
Більшість громадян стверджують, що хочуть жити, як в Європі: отримувати відповідного рівня зарплатню, їздити рівними заасфальтованими вулицями, отримувати якісні послуги. Однак, на практиці не завжди готові до реальних змін. Прикладом цього є певного роду занепокоєння, що спостерігається в інформаційному просторі впродовж останнього тижня з приводу розділення однієї квитанції за газ на дві. Зверніть увагу на слово “розділення”.
Що ж, врешті, відбулося?
Якщо вам колись у ЗМІ траплявся термін “анбандлінг”, то він якраз і означає “розділення”. У контексті газових питань йдеться, окрім іншого, про відокремлення функцій продажу газу від його розподілу (доставки).
Такі кроки — вимога часу та європейської спільноти. Адже саме відокремлення плати за доставку газу значно спрощує вибір постачальника (продавця) газу.
Цей процес розпочався ще у 2010 році, коли Верховна рада прийняла закон України “Про засади функціонування ринку природного газу”. А у квітні 2015 року був прийнятий закон “Про ринок природного газу”, який встановлює принцип вільного вибору постачальника.
Введення у дію нововведень розпочалося з непобутових споживачів (юридичних осіб). Тепер така можливість є і у населення.
Напередодні нового, 2020 року, Національна комісія з питань регулювання енергетики та комунальних послуг затвердила Постанову, якою чітко прописано, що у рахунках за газ не буде нарахувань за послуги з доставки газу.
Як було раніше?
За грудень 2019 року закарпатці ще отримають квитанції без розділення, у якій показані 4 складові вартості газу. За 1 кубічний метр газу споживач із Закарпаття повинен заплатити 6,30 грн.
З них:
– 5,13 грн (81,4%) йдуть на рахунок НАК “Нафтогаз” за оптовий продаж постачальникам видобутого в Україні або імпортованого газу;
– 0,13 грн (2%) отримує ТОВ “Закарпатгаз Збут” як роздрібний постачальник газу зі спеціальними обов’язками;
– 0,19 грн (3%) йдуть до АТ “Укртрансгаз” за транспортування газу магістральними газопроводами;
– 0,85 грн (13,6%) отримує АТ “Закарпатгаз” за послуги розподілу, в які входить транспортування газу розподільчими газопроводами, облік газу, ремонт, заміна та обслуговування газопроводів, аварійне обслуговування, повірка лічильників, обслуговування у Центрах обслуговування клієнтів.
А як тепер?
Тепер, починаючи з січня, з рахунку за спожитий газ вилучається графа “розподіл (АТ “Закарпатгаз”)”. З цього часу всі споживачі газу отримають окремі рахунки: один за газ як товар, другий – за послугу із його доставки.
Пояснити незрозумілі питання завжди легше на конкретному доступному прикладі. От уявіть, що Вам потрібно звернутися у медичний центр до лікаря. Ви записуєтеся на прийом, приходите на призначений час. Лікар обстежує, ставить діагноз і виписує схему лікування. Вийшовши від лікаря, Ви підходите до адміністратора і оплачуєте певну суму за те, що лікар приділив Вам час та допоміг розібратися у певних питаннях. Тобто Ви оплачуєте йому за послугу, яку він Вам надав. Але схема лікування, яку він призначив, вимагає ще певних витрат, адже у Ваших руках — рецепт на придбання ліків. Ви йдете у аптеку і купуєте ліки — товар. При цьому ви можете обрати, в якій з аптек їх придбати. Таких ситуацій у житті кожного було безліч. Але ми ніколи не плюсуємо суму, витрачену на оплату послуг лікаря, та вартість ліків, адже це — зовсім різні речі.
Якщо у цьому ілюстративному прикладі замінити ліки на газ, а послуги лікаря на послуги газорозподільного підприємства, то стає зрозумілішим.
Яким буде платіж за доставку газу?
Щомісячний платіж за доставку газу буде однаковим та незмінним впродовж року на відміну від ціни самого газу, яка може змінюватися щомісяця або щоквартально.
Платіж за доставку газу жодним чином не залежить від ринкових коливань. Натомість він обраховується, виходячи з реального об’єму споживання газу за попередній газовий рік. Газовим роком називають період з 1 жовтня одного року по 31 вересня наступного.
Тариф за доставку 1 куб. м газу, який встановила НКРЕКП для оператора АТ “Закарпатгаз”, з 1 січня поточного року становить 1,04 грн без ПДВ (1,25 грн з ПДВ).
Платіж за доставку є сталим. А тому навіть взимку, коли споживачі значно збільшують використання газу, він залишається незмінним.
Приклад розрахунку щомісячної плати за доставку
Родина Василя Товтина (ім’я взяте для прикладу), що складається з 4 членів, проживає у власному будинку в Ужгороді. За рік, з 1 жовтня 2018 року по 31 вересня 2019 року, родина спожила 2200 куб. м. газу. Аби вирахувати, яким буде щомісячний платіж за доставку газу для родини Товтин у 2020 році, 2200 куб.м множимо на тариф з ПДВ (тобто на 1,25) і ділимо на 12 місяців. Виходить: (2200х1,25)/12=229,17 грн на місяць.
Отже, щомісячний платіж становить 229,17 грн, річний — 2750,04 грн. Василь Товтин може сплачувати щомісяця по 229,17 грн, або ж заплатити за квартал, півроку чи навіть за весь рік одним платежем. У такому разі впродовж року йому залишиться оплачувати виключно за спожитий газ постачальнику.
Важливо! Наведений приклад стосується розрахунків на 2020 рік. Але давайте змоделюємо ще ситуацію. У березні 2020 року Василь Товтин отримує пропозицію виїхати за межі країни на 6 місяців у зв’язку із роботою. Він збирає родину, ставить будинок на сигналізацію і на півроку залишає помешкання. Звісно, що газ у цей період не використовується. Та, незважаючи на це, він все одно повинен сплатити за розподіл (транспортування) 2750,04 грн. Але! При розрахунку щомісячного платежу за доставку газу для родини Товтин у наступному, 2021 році, буде враховуватися об’єм споживання у період з 1 жовтня 2019 року по 31 вересня 2020 року. Скажімо, за ті 6 місяців було спожито 900 куб. м. газу. У такому випадку розрахунок відбуватиметься наступним чином: (900х1,25)/12=93,75. Тобто у 2021 році родина Товтин сплачуватиме щомісяця 93,75 грн, або ж 1125 грн за рік.
Тобто, як бачимо, зменшення споживання відобразиться на щомісячному платежі в наступному році.
Якщо людина сплачує за газ по книжці, то як бути?
Книжка, відповідно до якої споживач сплачує за газ постачальнику, залишається і використовується для подальшої оплати спожитого газу. У неї заносяться попередні та поточні показники, від чого залежить сума до оплати.
У випадку із оплатою тарифу на розподіл потреба у веденні аналогічної книжки відсутня, адже платіж щомісяця однаковий і жодних додаткових даних вносити не потрібно. Натомість підтвердженням платежу є розрахункова квитанція, видана у банку чи отримана через платіжну систему. Тим паче, що оплатити, як уже згадувалося, можна одноразово. У такому разі споживачі ще й зменшують свої витрати на комісії при проведенні платежів.
Однак, якщо для споживача принципово сплачувати за книжкою, він може звернутися у Центр обслуговування клієнтів АТ “Закарпатгаз”.
Так у грудні ціна була 6,30 грн за 1 куб, включаючи доставку, а у січні — 6,91 грн без доставки. То як це назвати? Вирішили обманути людей?
Жодного обману, як і вселенської змови, у даному випадку нема. Є певне нерозуміння частиною споживачів механізмів формування ціни на газ в Україні. Отож, пояснимо. Ціну на газ як товар встановлює НАК “Нафтогаз України”. До 1 травня 2019 року ціна на газ була однакова по всій території України і не змінювалася щомісяця. Однак, ось уже 8 місяців, як ціна на газ змінюється залежно від ситуації на газовому ринку. Те, що існує різниця між грудневою і січневою ціною, жодним чином не пов’язано із розділенням платежів. Якби ціна не змінювалася щомісяця, то споживачам було би легше сприйняти відокремлення, адже це було б видно, як то кажуть, неозброєним оком.
Твердження, що до існуючої ціни на газ додається 1,25 грн і люди сплачують додаткові кошти “зверху” — абсолютно хибне. Зростання ціни залежить виключно від коливань на ринку газу, що і відбулося у січні.
Тобто, якщо ціна за фактично спожитий 1 м куб. газу для закарпатців становить 6,91 грн, то у випадку нерозділення рахунків вона становила б 8,16 грн.
* * *
У цьому матеріалі ми дали роз’яснення на найбільш нагальні та типові запитання з приводу розділення квитанції за оплату газу. Ми відкриті до комунікації, а тому пропонуємо надсилати й інші питання, які виникають, на електронну адресу press@zkgas.com.ua.
Пресслужба АТ “Закарпатгаз”
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися