На що можуть розраховувати місцеві громади Закарпатті від Держбюджету на 2019 рік
Днями Верховною Радою України у першому читанні було прийнято бюджет на 2019 рік. Що зміниться для Закарпаття після його прийняття?
18 жовтня на засіданні Верховної Ради України було прийнято ряд бюджетних питань. Зокрема, парламент прийняв за основу проект Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (№9084) та Постанову «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік» (№9000-П). Про це розповіли у Закарпатському регіональному відділенні Асоціації міст України.
АМУ брала активну участь у підготовці Держбюджету з початку його опрацювання в Уряді до моменту розгляду в Комітеті з питань бюджету 17 жовтня. Серед основних пропозицій АМУ були:
- збільшення обсягів освітньої та медичної субвенцій;
- закріплення нової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет та на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу;
- розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я між всіма місцевими бюджетами, що мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом;
- удосконалення порядку розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг в частині спрямування коштів безпосередньо на бюджети міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад відповідно до протяжності вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах.
На жаль, більшість з них не були враховані.
У той же час, при підготовці проекту постанови ВРУ «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік» вдалося закріпити положення щодо збільшення на 200 млн грн обсягу субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних громад та врегулювання питання джерел компенсації місцевим бюджетам втрат по пільгах за земельні ділянки, надані для Укрзалізниці.
Згідно з проектом Держбюджету на 2019 рік місцеві бюджети Закарпатської області отримають 933,1 млн грн базової дотації. Разом з тим, з місцевих бюджетів області буде вилучено 133,1 млн грн у вигляді реверсної дотації. Реверсна дотація розрахована по 6 місцевих бюджетах: м. Ужгород (78,1 млн грн), м. Берегове (4,9 млн грн), м. Мукачеве (46,6 млн грн), м. Чоп (2,6 млн грн), Тячівська ОТГ (0,3 млн грн) та Перечинська ОТГ (0,6 млн грн). Три бюджети є збалансованими (немає ні базової, ні реверсної дотацій) – м. Хуст, Ужгородський район та Іршавська ОТГ.
Медична субвенція на 2019 рік передбачається вже тільки для фінансування установ вторинного рівня медицини. У держбюджеті на Закарпатську область розраховано 1 727,5 млн грн. медичної субвенції. Щодо освітньої субвенції, то на область її передбачено у розмірі 3 155,1 млн грн.
Сподіваємося, що під час підготовки проекту Держбюджету-2019 до другого читання пропозиції АМУ будуть враховані.
Юлія Траньович, консультант з бюджетних питань Закарпатського РВ АМУ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися