Усе, що потрібно знати про податок на нерухомість
З 1 липня 2016 року українці почали отримувати податкові повідомлення про нарахування їм податку на нерухомість. Сплатити зазначену суму потрібно протягом 60 днів, тобто до 28 серпня. Тим, хто забариться, буде нарахована штрафна санкція в межах 10–20% залежно від прострочення.
Слід зазначити, що нарахування податку проводиться один раз на рік. Тож цього літа буде оплата за 2015-й. Мінімальна зарплата минулого року становила 1218 гривень. Таким чином, ставка податку залежно від місця вашого проживання – від 0 до 36,54 грн за квадрат.
«Карпатський об’єктив» уже неодноразово писав про те, скільки доведеться закарпатцям сплатити податку за кожний «зайвий» квадратний метр. Тож нагадаємо читачам, кого і чого стосується цей податок.
На якій підставі стягуватимуть податок
Наприкінці минулого року Верховна Рада прийняла зміни до Податкового кодексу, якими введено нові правила оподаткування нерухомості в Україні. Спочатку влада хотіла стягувати податок з абсолютно всіх власників квадратних метрів, але потім вирішила звільнити від нього власників квартир загальною площею до 60 кв. м і будинків до 120 «квадратів».
Якщо площа вашого житла перевищує встановлений мінімум, то за кожний «надлишковий» квадратний метр доведеться платити раз на рік.
Згідно зі змінами до Податкового кодексу, ставка податку у 2016 році коливатиметься від 0% до 3% мінімальної заробітної плати за 1 кв. м об’єкта житлової чи нежитлової нерухомості. Ставка встановлюється відповідним органом місцевої влади, а отже, різнитиметься в кожному регіоні.
До прикладу, в обласному центрі Закарпаття ставка податку на об’єкти житлової нерухомості становить 0,4%, на більшість об’єктів нежитлової нерухомості – 0,2%.
Хто і за що платитиме
Податок стягуватимуть як з українців, так і з іноземців, які є власниками нерухомості в Україні. Оподатковується і житлова (квартира, будинок), і нежитлова нерухомість (гаражі, майстерні, господарські будівлі: сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо).
До прикладу, якщо у вас є будинок та погреб, податок сплачується з обох об’єктів: з будинку – за ставкою, встановленою місцевою радою для житлової нерухомості; погребу – за ставкою для нежитлової нерухомості.
На власників розкішної нерухомості також чекає податкове нововведення. За квартиру площею понад 300 квадратів та будинок понад 500 доведеться сплатити додаткові 25 тисяч гривень.
Проте якщо нерухомість належить кільком власникам, то загальна площа такого майна при вирахуванні податку ділитиметься на кількість власників.
Пільговикам хвилюватися не варто
До пільгової категорії належить житло, яке є власністю дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, які виховуються одинокими матерями, учасників АТО тощо. Також не обкладатимуться податком на нерухомість дитячі садки, храми, комунальні приміщення, гуртожитки.
Варто наголосити на тому, що сільські, селищні, міські ради можуть збільшувати граничну межу житлової нерухомості, на яку зменшується база оподаткування.
До прикладу, в селі Оноківці, що на Ужгородщині, прийняли свої ставки податку. Неоподатковану квадратуру будинків збільшили до 240 кв. м., квартир – до 80 кв. м, а земельних ділянок – до 120 кв. м.
Хто нараховуватиме податок?
Сума податку розраховується державною податковою інспекцією за місцем реєстрації платника податку.
Щоправда, тим громадянам, які підпадають під дію податку, але ще не отримали податкове повідомлення-рішення про нарахування їм податку на нерухомість, краще самостійно звернутися за платіжкою до податкової, щоб їм не нарахували штраф. Водночас можна звірити дані до отримання повідомлень, якщо ви розумієте, що податок вас не омине, аби не довелося писати скаргу фіскалам щодо неправильності розрахунків, так звану адміністративну апеляцію.
За попередніми підрахунками, цьогоріч за нерухомість громадяни сплатять понад 4 мільярди гривень. Усі зібрані кошти осядуть у місцевих бюджетах.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися