Рада ЄС схвалює угоду про надання Україні кредиту в 1 млрд. євро
Попри фінансову допомогу, яку міжнародна спільнота вже зобов’язалася надати Україні, МВФ визначив, що у 2018 та 2019 роках Україні не вистачатиме 4,5 млрд. доларів.
Макрофінансова допомога є винятковою формою фінансової підтримки, яку ЄС поширює на країни-партнери, які відчувають труднощі з платіжним балансом. Це третя операція для України від 2014 року. Додатково Євросоюз ще надає допомогу в рамках своєї політики сусідства.
У 2014 році ЄС пообіцяв надати 1,6 млрд. євро макрофінансової допомоги, а у 2015 році – 1,8 млрд. євро. З них Україна отримала 2,81 млрд. євро. В січні 2018 року через неповне виконання всіх умов було скасовано виділення траншу в розмірі 600 млн. євро.
Україна є учасницею програми ЄС “Східне партнерство”. 1 вересня 2017 року набула чинності Угода про асоціацію між ЄС та Україною, зокрема й її положення про вільну торгівлю.
Подальше виділення коштів для України обумовлене дотриманням демократичних механізмів таверховенства права, а також гарантуванням шани прав людини. Для отримання кредиту Україна має виконати умови в сфері економічної політики та фінансовій сфері, приділяючи увагу структурним реформам та раціональномуу державному фінансуванню. Також передбачені терміни для виконання вищезгаданих умов. Умови буде прописано у меморандумі про розуміння між Україною та Єврокомісією.
Єврокомісія буде відповідальною за виділення макрофінансової допомоги. Європейська Комісія та Служба зовнішньої дії відслідковуватимуть виконання умов.
Спільна заява щодо передумов
У зв’язку з невиконаними умовами та скасуванням третього траншу попередньої програми, Європарламент, Рада ЄС та Єврокомісія погодили спільну заяву.
Подальша макрофінансова допомога буде залежною від прогресу у запобіганні корупції, а також від поступу у виконанні програми МВФ, йдеться у заяві. Меморандум про розуміння міститиме зобов’язання зі зміцнення урядування, адміністративних функцій та інституційного улаштування задля запобігання корупції.
Після кожного надання кредиту Єврокомісія публічно звітуватиме з приводу виконання зобов’язань, особливо тих, що стосуються запобігання корупції.
Наступні кроки
Європейський Парламент та Раду ЄС спонукатимуть до ухвалення рішення без подальшої дискусії.
Ухвалення такого рішення у Раді ЄС вимагає підтримку кваліфікованою більшістю (юридичне підґрунтя: стаття 212, абзац 2 Договору про функціонування Європейського Союзу)
Детальніше:
Проект рішення про подальшу макрофінансову допомогу Україні (травень 2018 року)
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися