10456
12:06 2.042018

Аграрні розписки на Закарпатті: перша«Ластівка»

Економіка 2945

Інструмент фінансування «аграрні розписки» був запроваджений у Закарпатській області лише на початку 2018 року, проте інноваційні фермери вже скористалися його перевагами.

Безымянный

У березні  ПСП «Ластівка» першою в області  підписала зразу дві фінансові  аграрні розписки під урожай кукурудзи та сої  з 1133 гектарів. Підприємство, яке обробляє 2000 гектарів землі, взяло кредитні кошти для придбання добрив, засобів захисту рослин та на інші витрати до підготовки весняно-польових робіт.

Співвласник підприємства Петро Рибінповідомив, що раніше користувався банківськими кредитами для поповнення обігових коштів. Зараз фермер може порівняти недоліки і переваги обох інструментів кредитування. «Аграрна розписка зручніша, ботреба надати тільки документи на право власності та користування земельними ділянками», говоритьвін.

Кредитором  по аграрній розписці виступив АТ «ОТП Банк» – перший та поки єдиний банк в Закарпатті, який має програму по кредитуванню за допомогою аграрних розписок. За словами Сергія Федини, керуючого Регіональним відділенням«ОТП Банку» вУжгороді, серед клієнтів банку є багато аграрних компаній та фермерів, проте часто їм раніше не вистачало майна для передачі в заставу для отримання необхідної суми фінансування. Аграрна розписка дала змогу брати майбутній врожай агровиробника як заставу, оцінку якої роблять самі працівники банку, що економить час та витрати.

Щоб розповісти про нові можливості залучення коштів до агробізнесу, Федина брав активну участь у семінарах, які проводив проект «Аграрні розписки в Україні» в районних центрах Закарпаття. У своїх презентаціях банкір висвітлював інноваційні умови кредитування аграрного бізнесу від «ОТП Банку» з використанням аграрних розписок.Наразі «ОТП Банк» є одним з лідерів кредитування сільськогосподарського бізнесу за допомогою аграрних розписок. Тільки за 2017 рік, банк отримав 32 аграрні розписки та надав агровиробникамкредитів на 130 млн.грн.

«Ластівка» сталапершим провісником фінансових інновацій серед агровиробників Закарпаття та прикладом для інших фермерів, які дуже обережно підходять до нових інструментів фінансування.Перед тим, як скористатися аграрною розпискою, власники «Ластівки» теж перевірили надійність роботи з інструментом, проконсультувалися з фермерами з Полтавської області, де цей інструмент вже працює з 2014 року.

Сільське господарство Закарпаття розвивається здебільшого в низинних районах області ідля розвитку потребує додаткових капіталовкладень. Особливо цю потребу відчувають малі та середні агровиробники, які мають обмежену заставну базу. Проект «Аграрні розписки в Україні», який впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (група Світового банку), докладає зусиль для того, щоб аграрні розписки ефективно запрацювали в області. Для цього консультанти Проекту проводять тренінги та надають консультації фермерам, кредиторам та нотаріусам.

Звісно ж, робота Проекту в області всіляко підтримується місцевою владою. У січні, під час урочистого відкриття Проекту у Закарпатській області, заступник голови Закарпатської ОДА Віктор Микуліннаголосив на необхідності залучення  додаткових ресурсів для агровиробників, особливо під час підготовки до посівних робіт, та закликав місцевих аграріїв скористатися перевагами механізму кредитування через аграрні розписки. «Я б дуже хотів, щоб ви спробували інновації», – сказав Мікулін, який опікується питанням агрокомплексу. «Ви маєте підтримку влади, і я думаю, що цей механізм дозволить  заробляти більше».

Для довідки:

Аграрна розписка – це інструмент фінансування, за допомогою якого агровиробник має можливість отримати кредитування, як товарне так іфінансове, під заставу майбутнього урожаю. В залежності від умов розрахунку за цим кредитуванням розписки можуть бути  фінансові та товарні. За фінансовою розрахунок відбувається грошима, за товарними – частиною зібраного урожаю. 

 

Згідно з офіційною статистикою, станом на 19 березня в Україні оформлено 251аграрну розписку. Об’єм залученого фінансування перевищив 2 млрд. грн. Успішно виконано та закрито 114 аграрних розписок. Наразі не було жодного повідомлення щодо невиконання зобов’язань позичальником з відкриттям процедури примусового виконання за аграрними розписками.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах