22254
17:53 18.022021

Закарпатцям на замітку: як не потрапити у кредитну пастку

Економіка 1507

Система БПД спільно з Національним Банком України проводять тиждень фінансової грамотності, метою якого є захист прав споживачів фінансових послуг від недобросовісних фінустанов.

Якщо ви плануєте взяти якийсь товар чи послугу, скориставшись кредитом, фахова консультація від системи БПД допоможе вам не втрапити в халепу.

Ви плануєте купити ноутбук, пральну машину чи телевізор, а потрібної суми не вистачає? Споживчий кредит – це вихід із такої ситуації. Банк позичить вам кошти на певний термін під певний відсоток. Споживчий кредит – це кошти, які позичає вам банк на певний час для купівлі якогось товару або оплати певної послуги. Та перш ніж іти до банку, дізнайтеся про його повну вартість та всі умови.

КРОК 1. Визначтеся з терміном кредиту

Від цілі кредиту залежить його термін. Великі цілі (нерухомість чи авто) вимагають більшої суми грошей, відповідно вам доведеться довше його виплачувати.

Зазвичай такі кредити вигідніші, ніж нецільовий споживчий кредит. Адже банк отримує заставу, відповідно ризики кредитора нижчі;

Нецільовий споживчий кредит надається на будь-які цілі, однак зазвичай відсоткова ставка за таким кредитом буде вищою, ніж за цільовим.

КРОК 2. З’ясуйте повну реальну вартість кредиту з усіма комісіями

Виплачувати кредит можна одноразово або поступово;

Банки пропонують два типи погашення кредиту: класичний (диференційований) та рівними частинами (ануїтетний).

За класичного типу погашення на початку терміну розміри платежів вищі, але поступово зменшуються з кожним новим періодом. Це відбувається за рахунок того, що тіло кредиту ділиться на рівні частини, а платіж за відсотками зменшується щомісяця. У результаті ви заплатите найбільший платіж першого місяця, а найменший платіж – останнього;

Під час погашення рівними частинами ви будете сплачувати однакові суми у кожному періоді. Особливість таких сплат у тому, що на початку банк закладає у них здебільшого відсотки за користування кредитом і лише ближче до кінця строку – тіло кредиту. Тому у разі дострокового погашення кредиту клієнт банку має виплатити більшу частину тіла, оскільки відсотки «наперед» вже були погашені.

КРОК 3. Оберіть тип погашення кредиту

Вартість переказу коштів зазвичай становить від 0% до 1,5%. Часто, якщо ви переказуєте кошти на рахунок у вашому ж банку, комісія менша (або її немає взагалі), ніж під час переказу на рахунок у іншому банку;

Деякі банки утримують фіксовану суму залежно від суми переказу. Як правило, це 3-5 грн;

Під час переказу за рахунок кредитних коштів комісія становить не менше 4%.

КРОК 4. Перевірте, чи включені до кредиту додаткові послуги

Варто уважно читати договір. Адже фінустанова може включити до споживчого кредиту ще й додаткові послуги. Такою послугою може бути, наприклад, страхування життя;

Враховуйте, що додаткові послуги – це додаткові платежі;

Ви маєте право відмовитися від додаткових послуг під час оформлення споживчого кредиту.

КРОК 5. З’ясуйте умови дострокового погашення

Українське законодавство не містить жодних обмежень щодо дострокового погашення кредиту.

Тому варто звертати увагу на формулювання у договорі. Адже фінустанова може прописати штрафи чи комісії у випадку дострокового погашення.

Тож будьте уважні при оформленні кредиту, а якщо у вас виникли проблеми, які можливо вирішити у правовому порядку, звертайтесь до фахівців найближчих центрів чи бюро правової допомоги (http://bit.ly/2MvRmLr), або телефонуйте за єдиним контакт-номером системи БПД 0800213103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в Україні).

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне