https://rx.ua
22067
12:49 16.022021

Закарпатцям на замітку: куди звертатися, якщо фінансова установа порушує ваші права

Економіка 602

До одного із закарпатських місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся чоловік, який розповів, що у 2011 році він взяв кредит в одному з банків у сумі 500 гривень. Сплачував відсотки за користування, але заборгував. І от дочекався судового позову від банку про стягнення заборгованості разом зі штрафними санкціями та відсотками в сумі близько 55 тисяч гривень.

Адвокатка, яка співпрацює з системою БПД, подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що позовні вимоги банку про стягнення цієї суми боргу є незаконними і необґрунтованими. Рішенням суду позов задоволено лише частково та стягнуто з відповідача на користь банку заборгованість за кредитом у сумі 499 гривень 65 копійок.

Адже відповідно до ч. 2 ст. 627 Цивільного кодексу України та п. 5 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про захист прав споживачів» у договорах за участю фізичних осіб-споживачів несправедливими є, зокрема, умови договору про встановлення вимоги щодо сплати споживачем непропорційно великої суми компенсації (понад 50% вартості продукції, послуги) у разі невиконання зобов’язань за договором.

Окрім того, при укладенні договору з чоловіком банк не дотримався вимог щодо повідомлення споживача про умови кредитування та узгодження з ним саме цих умов. Адже чоловік підписав анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, яка не може розцінюватись як стандартна форма кредитного договору. А відтак – не може бути підставою для стягнення процентів за користування кредитними коштами та пені.

Споживачеві вкрай складно дізнатися про умови кредитування за конкретним кредитним договором, оскільки Умови та правила надання банківських послуг – це значний за обсягом документ, що стосується всіх аспектів надання банківських послуг. Він потребує як значного часу, так і відповідної фахової підготовки для розуміння цих правил.

Тому варто знати, що кредитний договір має бути укладений у письмовій формі у вигляді одного документа, що містить усі істотні умови. Цей документ мають підписати обидві сторони. Кредитний договір може бути у вигляді декількох документів, якими сторони обмінялися – листи, електронні повідомлення тощо. При цьому документи, якими сторони обмінюються, також мають містити їхні підписи.

Що робити, якщо фінансова установа порушує ваші права

Найперше – варто звернутися безпосередньо до фінансової установи: зателефонувати на гарячу лінію або надіслати письмову скаргу на ім’я керівника установи. Інколи споживачам вдається швидко вирішити ситуацію або отримати роз’яснення вже на цьому рівні.

Якщо питання не вдалося вирішити, споживач має право звернутися до Національного банку України через онлайн-форму на вебсайті: https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection/citizens-appeals, листом: nbu@bank.gov.ua, або телефоном: 0 800 505 240.

У зверненні необхідно вказати суть питання, найменування та реквізити (за наявності) установи, якої стосується звернення, прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання та адресу, електронну пошту заявника.

Також особа, яка постраждала від неправомірних дій фінансової установи, може звернутися до системи безоплатної правової допомоги:

  • отримати безоплатну правову допомогу безпосередньо в центрах та бюро правової допомоги на Закарпатті (адреси та телефони на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/tsentry/)
  • зателефонувати на безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги − 0 800 213 103
  • скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його у Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR
  • поставити запитання у месенджері Facebook-сторінки системи БПД https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid
  • написати у Телеграм-чат системи БПД http://www.legalaid.gov.ua/telegram.html
  • звернутися на Вайбер системи БПД http://www.legalaid.gov.ua/viber.html
  • переглянути правові консультації на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/
telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне